Vabade Rahvuste Liiga kuulutati Venemaal terroriorganisatsiooniks

Venemaa Föderatsiooni välisluure direktor Sergei Narõškin nimetas hiljuti rahvusvahelist organisatsiooni Vabade Rahvaste Liiga “etniliseks separatistlikuks terroriorganisatsiooniks”. Intervjuus väljaandele Idel.Реалии rääkis ersa rahva vanem (inäzor) Boläeń Syreś hiljutistest FSB rünnakutest ersa rahva esindajate vastu. Ta usub, et see tagakiusamine on seotud Narõškini esinemisega SRÜ julgeoleku- ja eriteenistuste juhtide nõupidamisel Bakuus 10.–12. oktoobril 2023.

Narõskin rääkis sellel nõupidamisel lääne terrori- ja ekstremismiorganisatsioonide kasutamisest geopoliitilistes konfliktides, süüdistades Läänt ja Ameerika Ühendriike “rahvusvaheliste terrorirühmituste, samuti radikaalsete religioossete ja ülisuveräänsuslike organisatsioonide manipuleerimises”.

Venemaa võimud on aastaid kasutanud lääne suunas tehtud süüdistuste taktikat, et takistada rahvusvahelise üldsuse tähelepanu Venemaa presidendi Vladimir Putini režiimi kuritegudele Ukrainas ja kogu maailmas. Kuid Narõškin avaldas oma nägemuse okupeeritud rahvaste dekoloniseerimistegevusest Venemaa Föderatsioonis, nimetades neid “etnilisteks separatistlikeks terroriorganisatsioonideks”, mida toetab Lääs. Ta mainis Vabade Rahvuste Liigat kui üht näidet sellistest struktuuridest.

Vabade Rahvuste Liiga usub, et repressioonid FSB piirkondlike osakondade poolt on seotud Narõškini avaldusega ja tema esinemisega. See kinnitab, et rünnakud on toimunud mitte ainult rahvuslikes vabariikides, vaid ka teistes Venemaa Föderatsiooni piirkondades. 12.–18. oktoobril pidas FSB kinni ja vahistas üle kahekümne inimese, mitmete vastu algatati kriminaalmenetlus.

Repressioonid on sunnitud rahvuslikud liikumised konsolideeruma ja otsima tuge just Läänest, mida Narõškin ja tema liitlased kõige enam kardavad. Kaasaegsed tehnoloogiad, rahvusvaheline õigus ja Venemaa agressiivne poliitika loovad selleks kõik tingimused, teatas Vabade Rahvuste Liiga.

Vabade Rahvuste Liiga (vene keeles Лига Свободных Наций) on rahvusvaheline ühendus, mis ühendab erinevate rahvaste vabadusliikumisi, kes on ajalooliselt olnud Venemaa võimu all. Liiga eesmärk on saavutada nende rahvaste õigus enesemääramisele, vabaneda koloniaalvalitsusest ning saavutada tõeline iseseisvus ja suveräänsus. 2023. aasta seisuga kuuluvad liigasse baškiiride, burjaatide, ingerlaste, kasakate, kalmõkkide, mokšade, tatarlaste, tšetšeenide, ersade ning jakuutide esindused.