Venemaa korraldab Narvas kontrolljoonel üha enam provokatsioone

Viimastel päevadel on Venemaa asunud korraldama provokatsioone Eesti kontrolljoonel. 18. juunil märkasid Narva elanikud jõe kohal luureõhupalli ning 20. juunil halvati ootamatult Narva piiripunkti töö.

Teisipäeva hommikul nägid Narva elanikud jõe kohal õhupalli, mis oli varustatud mitme kaameraga. Ida prefektuuri piiribüroo juht Eerik Purgel kinnitas, et Venemaa saatis õhupalli üles oma territooriumilt Narva jõe kaldalt. Sarnaseid õhupalle on täheldatud ka teistel meie naaberriikide piiridel. Purgel selgitas, et õhumasin on varustatud erinevate seireseadmetega, mille abil Venemaa kogub endale huvipakkuvat teavet. “Kuna Venemaa toimetab enda territooriumi kohal, ei saa me selliseid tegevusi keelata. Kui õhupall peaks sattuma Eesti territooriumile, lastakse see aga alla,” ütles Purgel.

Purgel rõhutas, et Venemaa kasutab kõiki võimalusi kogumaks teavet, mida seejärel oma naaberriikide vastu kasutada. Vene piirivalveteenistus on osa FSB-st ning Eestit puudutavate andmete kogumine toimub tihti Venemaad külastavate inimeste ülipõhjalike ülekuulamiste käigus. Neid ülekuulamisi tehakse piirikontrolli ettekäändel ja esitatakse küsimusi, mis tavapärasel piiriületusel ei teki.

Samuti on juhtumeid, kus Venemaa piiriteenistus ühendab piiriületajate isiklikud seadmed oma arvutitega. “Sellega kaasneb suur oht, et piiriületaja telefoni või arvutisse paigaldatakse tarkvara, mille abil Venemaa edaspidi nende seadmete tegevust jälgida saab,” hoiatas Purgel.

Neljapäeval said provokatsioonid jätku, kui Narva piiripunktis jalakäijate sillal tekkis Venemaa aeglase piirikontrolli tõttu pikk järjekord. Inimeste tervise ja turvalisuse hoidmiseks otsustas PPA Eesti poolelt Vene poolele piiriületuse jalakäijatele ajutiselt sulgeda.

Ida prefektuuri operatiivjuht Liisu Anger selgitas, et piiriületuste arv oli tavapärane, ent järjekord hakkas Venemaa aeglase piirikontrolli tõttu pikenema umbes kella kahe paiku päeval. Eesti poolelt sujus piiriületus tõrgeteta, kuid umbes kella viieks oli sillal Vene Föderatsiooni sisenemist ootamas ligi 500 inimest. Selleks ajaks hakkas Eesti pool piiriületust reguleerima, lastes piirikontrollist läbi vähem inimesi ja hoiatades, et piiriületus Vene poolel võib võtta kaua aega.

PPA otsustas piiriületuse jalakäijatele sulgeda inimeste tervise ja turvalisuse hoidmiseks. „Võtsime selle otsuse vastu, kuna sillal oli juba liiga palju inimesi ja järjekord liikus väga aeglaselt. Uute inimeste sillale lubamine ei oleks enam turvaline olnud ja nägime, et nad ei pruugi enne kella 23 jõuda Venemaa poolele,“ ütles operatiivjuht.

Narva piiripunkt suletakse kell 23.00. “Soovitame inimestel, kes ei taha Vene Föderatsiooni sisenemist ootama jääda, tulla koheselt Eestisse tagasi. Vene piiriületus on väga aeglane ja Eesti piiripunkt suletakse kell 23.00 ning avatakse taas homme kell 7.00,” ütles Anger.

Välisministeerium ja PPA soovitavad kõigil Eesti elanikel Venemaale reisimist vältida. “Kui reis Venemaale siiski aset leiab, on soovitatav kõikidest kahtlastest sündmustest pärast Eestisse naasmist meie piirivalvureid teavitada või võtta ühendust kaitsepolitseiametiga,” soovitas Eerik Purgel.