Vene terrorism Soome lahel? Eesti–Soome gaasijuhe rikuti

Teisipäeval tuli avalikuks, et nädalavahetusel sai olulise vigastuse Soomet ja Eestit ühendava Balticconnectori gaasitoru Soome majandusvööndis asuv lõik. Samal ajal sai vigastada ka Eesti majandusvööndis asuv Elisa sidekaabel. Soome ajakirjanduse teatel kahtlustatakse gaasitoru ja sidekaabli saboteerimises Venemaad.

Soome peaminister Petteri Orpo teatas teisipäeval erakorralisel pressikonverentsil, et nädalavahetusel tekkis kahjustusi nii Soome ja Eesti vahelise Balticconnectori gaasitoru kui ka sidekaabli erinevates kohtades Soome lahes. Orpo lisas, et tõenäoliselt on kahjustused tekkinud välise tegevuse tulemusel.

Soome ajaleht Iltalehti kirjutab, et Soome kaitsevägi on alustanud Balticconnectori kahjustuste uurimist ning riigi juhtkond kahtlustab, et kahjustuste taga võib olla Venemaa. Soome president Sauli Niinistö teatas, et on konsulteerinud NATOga ja et NATO on valmis Soomet uurimisel aitama.

Eesti mereväe ülem kommodoor Jüri Saska kirjeldas ERR-ile gaasijuhtme vigastusi: “Kui ma nüüd püüan seda pilti maalida, mida ma näinud olen, siis toru ise on betoonkoorikuga kaetud. Ja (praegune olukord) on täpselt nii, nagu oleks keegi külje peal seda rebinud ja betoon on konkreetselt selle vigastuse koha pealt murdunud või lahti koorunud,” lisas kommodoor. Tema sõnul “jääb ikka selline mulje, et seda oleks nagu ühelt poolt kistud, umbes nagu kastmisvoolik jääb jala taha ja olete seda endal järel lohistanud.”

Tavaline rõhk gaasijuhtmes oli umbes 40 atmosfääri ja vigastuse hetkel langes see järsult kuuele atmosfäärile. Gaasitoru sisesurve ja merepõhja surve ühtlustusid ning see andis indikatsiooni, et 60 meetri sügavusel võib olla gaasijuhtmes auk. Selle põhjal järeldas Elering, et gaasijuhtme vigastus on Soome majandusvetes.

Soome piirivalve leidis gaasitoru lekkekoha ja keskkriminaalpolitsei hinnangul on tegu tahtliku lõhkemisega.

Samal ajal tuli teade, et vigastada on saanud ka Elisa sidekaabel, mille vigastus tõenäoliselt asub Eesti majandusvetes.

Norra uurimisinstituut Norsar kinnitas, et nad registreerisid ööl vastu 8. oktoobrit, mil Balticconnectori gaasitoru purunes, samas piirkonnas kerge värina, mis võib viidata plahvatusele. Sama on kinnitanud ka Eesti geoloogiateenistus.