Hõimupäevad kutsuvad julgusele iseendaks jääda

Eesti tähistab taas hõimupäevi, tuues kokku soome-ugri rahvaid ja tutvustades nende kultuure ja keeli. Selle aasta hõimupäevade teema “Julgus” kutsub meid mõtlema keerulistele aegadele ning julgusele jääda püsima oma identiteedis ja pärandis.

Hõimupäevad Tallinnas ja Tartus on rikkalik sündmuste sari, mis toob kokku mitmekülgse hõimurahvaste esindajate ringi. Oodata on soome-ugri muusikuid, kunstnikke, kirjamehi ja teadlasi. Kavas on mitmeid huvitavaid ettevõtmisi, sealhulgas akadeemiline konverents Läti põlisrahvaste teemal, mis toob kokku erinevate soome-ugri rahvaste esindajad, et arutada nende ajalugu ja kultuuri. Ürituse eestvedaja ja koordinaator on Fenno-Ugria asutus.

Lisaks akadeemilisele osale on hõimupäevade programm vürtsitatud kultuuriliste etteastetega. Kõik huvilised saavad nautida pärimusmuusikat ja kuulata kontserte, mis toovad esile soome-ugri muusika mitmekesisuse ja ilu. Hõimupäevad kulmineeruvad kuumade klubiõhtutega Tallinnas ja Tartus. Need ööd pakuvad võimalust tantsida ja lõbutseda koos sõpradega ning tähistada soome-ugri kultuuri mitmekülgsust.

Hõimupäevade traditsioon ulatub Eestis tagasi aastasse 1928 ja nende tähistamine sai hoogu 1931. aastal Helsingis toimunud neljandal soome-ugri kultuurikongressil, kus otsustati tähistada hõimupäeva oktoobri kolmandal nädalavahetusel. 1930. aastatel tähistati seda laialdaselt Eesti koolides ja valdades. Bolševistliku okupatsiooni ajal katkes hõimupäevade traditsioon, kuid õnneks taastati see 1988. aastal.

Tänapäeval on hõimupäevad rõõmsaks ja oluliseks sündmuseks, mis tuletab meile meelde soome-ugri rahvaste mitmekesisust ja väärtuslikku pärandit.

2023. aasta hõimupäevade kava on järgmine:

18. oktoobril kell 19 Hõimupäevade tantsutuba  Hopneri majas koostöös Tantsuklubiga: transilvaania bänd Tokos ja soome-ugri muusikud
18. oktoobril kell 18 “Soome-ugri luuletrall” koostöös Kirjanike Liiduga Kirjanike maja musta laega saalis
19. oktoobril kell 1417 “Soome-ugri rahvad Lätis – kadumine, püsimine või edasiminek”: liivi pärandi aastale pühendatud konverents Kanutiaia noortemajas. Liivi laste ansambli Mierlinkizt esinemine.
20. oktoobril kell 1818:45 Hõimukalendri 2024  presentatsioon ja EKA üliõpilaste moeetendus Õpetajate majas
20. oktoobril kell 19–23 Pärimusmuusika kontsert “Julgus” Õpetajate majas, vastuvõtt ja tantsuõhtu transilvaania ansambliga Tokos
21. oktoobril kell 13 Peeter Lauritsa ja Madis Arukase koostöös valminud soome-ugri eeposte teemalise plakatinäituse avamine Eesti Rahva Muuseumis
21. oktoobril kell 1415 Fenno-Ugria ja Tartu linna vastuvõtt (kutsetega)
21. oktoobril kell 1517 Eesti Rahva Muuseumi Hurda saalis pärimusmuusika kontsert “Julgus”
25. oktoobrist 8. detsembrini Tallinna Ülikooli ja Fenno-Ugria soome-ugri täienduskoolituse kursus “Veelinnurahvad: soome-ugri keeli ja kultuure tutvustav kursus”
26. oktoobril kell 20 Soome-ugri Klubiöö Tartus Tartus klubis Genialistid (Duo Ruut, Jaakko Laitinen & Väärä Raha, Oopus).
27. oktoobril kell 20 Soome-ugri Klubiöö Tallinnas Erinevate Tubade Klubis (Duo Ruut, Jaakko Laitinen & Väärä Raha, Oopus)
25. oktoobril kell 1720 Hõimukuu kinoõhtu kinos Artis
28. oktoobril 1618 Hopneri maja. Hõimupäevade klassikakontsert koostöös Kammermuusikud MTÜ-ga ja tänuüritus