Valitsus plaanib vähendada kalda ehituskeeluvööndit

Valitsuses eelmisel nädalal heaks kiidetud seadusemuudatuste pakett toob endaga kaasa mitmeid muudatusi, sealhulgas kalda ehituskeeluvööndi vähendamise, mis tekitab keskkonnakaitsjates muret. Muudatuste eesmärk on vähendada halduskoormust ning muuta loamenetlused kiiremaks, kuid kriitikute hinnangul võib see viia looduskaitse taseme languseni ja rannikualade suurema koormuseni.

Üheks oluliseks muudatuseks on ehituskeeluvööndi vähendamine perioodiliselt üleujutatavatel aladel, kus seni ulatus see kuni 200 meetrini. Uue seaduse kohaselt kahaneks see aga vaid 50 meetrile. Keskkonnakaitsjad hoiatavad, et selline samm võib avada tee ulatuslikumale arendustegevusele looduskaitseliselt tundlikel aladel, eriti mere- ja järvekallastel, kus ehituspiirangud on seni aidanud hoida ökosüsteemide tasakaalu ning tagada elupaikade säilimist.

Lisaks võimaldatakse linnades ja alevites kohalikel omavalitsustel ise määrata ehituskeeluvööndi ulatus, mis võib keskkonnaekspertide hinnangul viia ebaühtlase ja liigse ehitustegevuseni veekogude läheduses. Kuigi valitsus rõhutab, et looduse kaitse jääb samale tasemele, näevad keskkonnakaitsjad riskina, et leevendatud piirangud võivad pikas perspektiivis ohustada nii elurikkust kui ka looduslike veekogude ökoloogilist tasakaalu.

Sarnane katse vähendada veekogude ja kallaste kaitset tehti ka 2022. aasta jaanuaris, kuid siis ei leidnud eelnõu Riigikogus piisavalt toetust. Toonane seaduseelnõu oleks vähendanud ehituskeeluvööndit ligikaudu kümme korda – mandri rannikul ja suuremate järvede ääres 100 meetrilt 20 meetrile ning väiksemate veekogude ääres 50 meetrilt samuti 20 meetrile. Keskkonnakaitsjate ning opositsioonierakondade vastuseisu tõttu lükati eelnõu esimesel lugemisel tagasi.

Tollane eelnõu tekitas laialdast vastuseisu ka omavalitsuste seas. Mitmed vallajuhid, sealhulgas Hiiumaa ja Saaremaa esindajad, väljendasid muret, et selline seadusemuudatus võib avada tee kinnisvaraarendajate survele, millele väiksematel omavalitsustel on raske vastu seista. Samuti juhtisid kriitikud tähelepanu, et rannikualade liigse ehitamise lubamine võib kahjustada nii looduskeskkonda kui ka kohalike elanike elukvaliteeti.