USA ohvitser läks Iisraeli saatkonna ees genotsiidi vastu protestides vabasurma

Ameerika Ühendriikides pealinnas Washingtonis leidis 25. veebruaril aset sündmus, kus 25-aastane USA õhujõudude ohvitser Aaron Bushnell süütas end Iisraeli saatkonna ees põlema Gaza genotsiidi vastu protesteerides. Bushnell suri peagi haiglas põletusest saadud vigastustesse.

Bushnell oli lootustandev IT-insener, kes oli juba võtnud vastu otsuse lahkuda USA relvajõududest. Tema protestiakt väljendab sügavat pahameelt ja vastumeelsust Iisraeli sõjakuritegude suhtes Gaza palestiinlaste vastu.

Ohvitser salvestas oma protestiaktsiooni ning vabasurma videole, lausudes kaamerasse vahetult enne enda süütamist: “Minu nimi on Aaron Bushnell. Ma olen Ameerika Ühendriikide õhujõudude teenistuja ning ma ei kavatse enam olla kaasosaline genotsiidis. Ma kavatsen korraldada äärmusliku protestiaktsiooni, kuid võrreldes sellega, mida peavad kogema palestiinlased, ei pea ma oma kannatusi märkimisväärseks.”

Protestiakti käigus valas Bushnell end üleni süütevedelikuga üle ning hüüdis põledes “Vabadus Palestiinale!”, kuni ta lõpuks kokku varises. Kuigi politseinikud suutsid minut hiljem leegid kustutada, oli Bushnelli keha selleks ajaks väga tõsiselt põlenud ning ta viidi kriitilises seisundis haiglasse.

Bushnell oli seotud kübersõja operatsioonidega 531. luuretoetuse eskadrillis, kus ta oli aktiivselt kaasatud Ameerika taristu kaitsmisse küberrünnakute eest. Tema julgus ja otsustavus väljendasid tema sügavat veendumust eetilistes ja moraalsetes küsimustes ning soovist seista õigluse eest.

See ennastohverdav protestiavaldus tõstatab taas teravaid küsimusi Iisraeli ja Palestiina vahelise konflikti ning rahvusvahelise kogukonna rolli kohta selles piirkonnas. ÜRO julgeolekunõukogu on korduvalt üritanud vastu võtta resolutsioone sõjategevuse kohest lõpetamiseks Gaza piirkonnas, kuid Ühendriikide veto on takistanud nende resolutsioonide vastuvõtmist.

Bushnelli protestiakt sunnib mõtlema käimasoleva konflikti inimlikule mõõtmele ning survestab riike ja organisatsioone tegutsema rahu saavutamise nimel selles konfliktis. Tema viimane sõnum – “vabadus Palestiinale” – peaks olema äratuskellaks kõigile, kes soovivad näha õiglust ja rahu selles piirkonnas.