Üle Eesti toimusid protestid automaksu vastu

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) üleskutsel andsid teisipäeval tuhanded autoomanikud üle Eesti valitsusele märku oma vastuseisust ebaõiglaseks peetavale automaksule. Aktsioon, mida kajastasid sotsiaalmeedias paljud pildid ja videod, väljendas muret ning rahulolematust Kaja Kallase valitsuse plaanide suhtes.

Aktsioon leidis aset teisipäeva hommikul kell 9, kui autod peatati teede ääres või tänavatel kümneks minutiks, näidates sellega vastumeelsust Reformierakonna valitsuse automaksu plaanide vastu. Meeleavaldus toimus korraga paljudes linnades üle Eesti.

Aktsiooni käigus, mis leidis aset Paide linnas, ühines protestijatega ka endine maaeluminister Mart Järvik EKREst, kes saabus kohale traktoriga. Protestijad sulgesid Pärnu–Rakvere maanteel asuva Olerexi bensiinijaama juures oleva ringristmiku, mis põhjustas lühikese aja jooksul ummiku üle kilomeetri pikkusel teelõigul.

Paide

Rakveres, kus tavaliselt ummikuid harva esineb, seiskus liiklus peatänaval asuval Tallinna ja Laia tänava ristmikul, mis on ka Reformierakonna kontori läheduses. Pärnus blokeeriti liiklus sillal ning Tartus protestiti automaksu vastu mitmes linnaosas. Vaatamata autode peatamisele kohtasid meeleavaldajad üldiselt mõistvat suhtumist ka neilt kesklinnas liiklejatelt, kes ei võtnud aktsioonist osa. Paljud möödakäijad avaldasid toetust, tõstes pöidlad üles.

Aktsioon põhjustas liiklusummikuid mitmel pool üle Eesti ning takistas ka automaksu pooldavate poliitikute tööle jõudmist. Kuigi mõnes linnas sekkus politsei, näitasid paljud liiklejad mõistmist ja toetust protestijatele. Samuti leidis protest palju toetust ka möödakäijate seas ning mitmed möödujad ühinesid meeleavaldajatega.

Saaremaa

Lõuna-Eestis Antslas võeti automaksu-vastasel aktsioonil kasutusele ka traktorid, millest üks vedas treileril sõiduautot, mis oli mõeldud vanarauaks viimiseks pärast maksu kehtestamist. Lõuna-Eesti protestijad soovisid sellega edastada küsimuse, kas traktor jääb maamehele ainsaks liikumisvahendiks.

Antsla valla elanik Eimar Parts rääkis Lõuna-Eesti Postimehele, et protestiga sooviti väljendada vastuseisu mitte ainult automaksule, vaid ka põllumeeste elujärje halvenemisele. Parts oli järelkärule pannud oma Ford Mondeo, millest pere on sunnitud loobuma automaksu kehtestamise tõttu. Ta rõhutas, et see auto on pere teine sõiduk ning selle müümine vanarauaks mõjutaks oluliselt nende igapäevaelu, piirates laste kooliskäimist ning nõudes ühe inimese koduseks jäämist laste valvamiseks. Lisaks on maameestel suur mure seoses põllumajanduse tuleviku ja Eesti regionaalse arenguga, selgitas Parts.

Tartu

Ka Otepää liitus üleriigilise meeleavaldusega automaksu vastu, kui autod peatusid vallavalitsuse ees kümneks minutiks meeleavaldajate märguande peale. Kohalik kogukond elas aktsioonile innukalt kaasa, rõõmsalt lehvitasid inimesed nii autodes kui ka meedikud Tervisekeskuse akende taga. Vaid kahel autojuhil oli kiire, kes möödusid kolonnist manööverdades. Pärast meeleavaldust jäi Tartu suunas seisma kümme autot. Ürituse lõppedes väljendasid korraldajad tänu kõigile mõistvatele inimestele ja toetajatele.