Üle Eesti süttivad jüriöö märgutuled

Jüriöö ülestõusu 681. aastapäeva tähistati esmaspäeva õhtul üle Eesti märgutulede süütamisega. Paljud tuled süttivad veel ka teisipäeva õhtul. Tulede teekond algas juba laupäeval Paide Vallimäelt, kust 2018. aastast saati on motoklubid jüriöö märgutuled üle Eesti laiali kandnud.

Jüriöö märgutuli süüdati Paide Vallimäel laupäeva õhtul. Üle-eestilist suursündmust Jüriöö Märgutuled 2024 eest vedanud Wittensteini ajakeskus kutsus kaasmaalasi väärtustama vabadust ja traditsioone. Paide ja Türi ühiskorraldusel toimus ühtlasi järjekordne jüriöö rahvakõnd-jooks. Pärast tule süütamist toimus Vallimäel kontsert, kus esines ansambel Terminaator.

Märgutule süütamine on oluline traditsioon, mis meenutab Jüriöö ülestõusu algust 1343. aastal ning sümboliseerib vabaduse võitu pimeduse üle. Hiljuti kujunenud traditsiooni kohaselt kandsid motoklubid Paidest märgutule laiali üle Eesti, jõudes kõigisse suurematesse linnadesse.

Jüritule süütamine Paides

Selle aasta motoklubide märgutule teekond on planeeritud mitmesse suunda üle Eesti. Paide linnuse juurest Tartu suunas suundusid motoklubid Road Devil MC ja Dominus RC. Tartus jagati tuli edasi järgmistele sihtpunktidele. Valga suunas liikus Last Chance Motoklubi, Rõuge suunas Mägilased MC ning Metsanurga suunas Motoklubi Sõltumatud, kandes endaga kaasas jürituld, mis sümboliseerib eesti rahva vabadusvõitlust läbi aegade.

Paidest Virumaa suunal liikusid märgutulekandjad, kelleks olid ROAD BEAST MC, East Riders MC ja Magnum MC Narva. Nende teekond suundus esmalt Rakvere linnuse vanade müüride poole. Järgmisena suundusid tulekandjad Jõhvi, et jätkata teekonda Narva suunas. Nii tõid motoklubid idapiirile kaasa kaasa ajaloolise sõnumi eestluse järjepidevusest ja vastupanust.

Märgutuli Jõhvi vabadussamba juures

Lääne poole tuhisesid aga Alempois MC, Route 15 MC, Müristaja MC ja ÖSEL MC. Paidest suundusid motoklubide liikmed Haapsallu, kus märgutuli tõi esile vabaduse ja ühtsuse sõnumi ning rõhutas Eesti ajaloolist tähtsust ja vastupanu. Viimaks jõuti üle Väinamere Kuressaarde, kus tule süütamine lõi lõkkele Saaremaa viikingite vaimu.

Tuli asub teele Haapsalu suunas

Pärnu suunas liikusid Alempois MC ja Klan MC. Nende teekond algas Türilt, kus kogunesid motoklubide liikmed ja asusid märgutuld edasi viima. Pärnus suunduti Munamäe parki, kus oli planeeritud järgmine märgutule süütamise tseremoonia. Viimane sihtpunkt oli Aruvälja Külakeskus, kus toimus Jüriöö valgusjooks ja sealsegi märgutule süütamine.

Tallinna suunas liikusid märgutule kandjad, kelleks olid Pikne MC, Road Devil MC ja Wildcards MC Tallinn. Nende esimeseks peatuspunktiks pärast Paidet oli Vahastu muinaslinnus. Järgmisena suunduti Kose-Uuemõisa mõisa, kus oli planeeritud järgmine märgutule süütamise tseremoonia. Viimane sihtpunkt oli Toompea, kus õhtul kell 21 toimus ametlik süütamise tseremoonia Riigikogu ees.

Täna, 23. aprillil tähistatakse ametlikult Jüriöö ülestõusu 681. aastapäeva. Tseremoonia algab Tallinna raekojast kell 19:15, kus kogunevad osalejad, et võtta vastu ajaloolist hetke. Mootorratturite saatel alustab jürituli oma teekonda kell 20:00, suundudes Jüriöö parki Ülemistel.

Jüriöö pargis süüdatakse vabaduse lõke. Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester loob meeleolu muusikaga ning peetakse ka ajalooteemalisi kõnesid. Sündmusel astub üles ka rahvatantsuseltsi “Pääsuke” segarühm. Kõik on oodatud osa võtma jüripäeva pidulikust tseremooniast, et austada esivanemate pärandit ja Eesti vabadust.