Ukraina püüab reservidega saavutada läbimurret lõunarindel

Viimase nädala jooksul on Ukraina väed rindel mitmes punktis edenenud ja kindlustanud olulisi tugipunkte, mis mõjutab oluliselt Vene kaitseliinide vastupidavust. Peamine fookus on lõunarindel Robotõne ja Urožaine külade juures toimuvatel tulistel lahingutel. Venemaa püüab Ukraina vägesid siduda oma rünnakutega Kupjanski piirkonnas, kuid seni on seal venelaste edu olnud tühine.

Kupjansk ja Kreminna: Mõlemad linnad on olnud viimase nädala jooksul Vene vägede rünnaku all, kuid olulisi edusamme pole saavutatud. Ukraina väed on suutnud vastupanu jätkata ning hoida oma positsioone.

Azovi eriotstarbeline brigaad naasis ametlikult rindele ja tegutseb nüüd Luhanski oblastis, Lõssõtšanski piirkonnas. Juulis saabusid Türgist Ukrainasse viis Azovi brigaadi ülemat, nende seas legendaarne Denõss Prokopenko.

Siversk ja Bahmut: Siverski piirkonnas on Bilohorivka endiselt Ukraina kontrolli all. Bahmuti piirkonnas on toimunud tuliseid kokkupõrkeid, eriti Klištšiivka kohal. Eelmisel nädalal teatasid mõned mitteametlikud allikad Klištšiivka vabastamisest ukrainlaste poolt, kuid ametlikku kinnitust sellele seni ei ole. Venelased ja Ukraina mõlemad väidavad, et on taastanud kontrolli Klištšiivka mingi osa üle. Olukord selles piirkonnas on endiselt pingeline ning Venemaa relvajõud püüavad vasturünnakutega takistada Ukraina edasiliikumist Bahmuti lõunapiirile.

Lõunarinne: Ukraina väed on teatanud rünnakutest Zavitne Bažannia põhjaosas, kuid üksikasjad on veel selgumisel. Ukraina asekaitseminister on ametlikult teatanud Urožaine vabastamisest. Robotõne piirkonnas on ukrainlased samuti saavutanud taktikalist edu. Ukraina väed tegelevad aktiivselt puhastustööde ja miinide eemaldamisega ning liiguvad järk-järgult lähemale piirkonna kontrollimisele. Ukraina väed on oma üksusi roteerinud, mis tähendab, et lahingusse on hakatud paiskama reserve. Näiteks on Robotõne alla paisatud Ukraina 82. õhudessantbrigaad, mis on varustatud Briti päritolu Challengeri tankidega ja Saksa päritolu Marderi lahingumasinatega. Lisaks on Ukraina väed teatanud venelaste Ka-52 ründehelikopteri allatulistamisest Robotõne piirkonnas.

Strateegilised muutused: Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi oli visiidil Zaporižžja oblastisse, kus ta külastas 10. armeekorpuse ettenihutatud juhtimispunkti. Ta sai ülevaate olukorrast Melitopoli suunas, kus korpus võitleb. See näitab Ukraina juhtkonna tugevat huvi lõunarindel läbimurde saavutamiseks, mis näib vähemalt hetkel olevat Ukraina suvepealetungi keskne raskuspunkt.

Seni on Ukraina tegevus keskendunud jalaväerünnakutele koos aeg-ajalt toimuvate soomukite pealetungidega. See viitab, et Ukraina eesmärk on pikaajaliselt kestva lahinguga Vene relvajõud välja kurnata, samal ajal valmistudes massiivsemaks pealetungiks, millele võib viidata Ukraina reservide koondamine.