Ukraina president Zelenskõi külastas Eestit ja rääkis vajadusest mobilisatsiooniealiste meeste järele

Neljapäeval külastas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi Eestit, kus ta kohtus Eesti presidendi Alar Karise ja peaminister Kaja Kallasega. Visiidi raames pidas Zelenskõi ka kõne Riigikogu saalis, kus ta käsitles olulisi teemasid seoses Ukraina ja Venemaa vahelise sõjaga.

Zelenskõi tänas ka Eestit ja eesti rahvast nende antud abi eest alates Vene agressiooni algusest. Ta rõhutas Eesti toetust Ukraina püüdlustele ühineda Euroopa Liidu ja NATO-ga ning tõi esile Eesti positiivset rolli, innustades teisi riike toetama Ukrainat.

Zelenskõi sõnul on tema riik endiselt vastamisi Vene agressiooniga, ja ta rõhutas vajadust mobilisatsiooniealiste meeste järele, et toetada nii sõjalisi operatsioone kui ka riigi majandust. “Näeme, et on inimesi, kes on läinud välismaale Ukraina reegleid rikkudes. Need mehed, kui nad on mobilisatsioonieas, peaksid olema Ukrainas ja aitama Ukrainat. Ma ei räägi siin sellest, kas ja kes peaks olema rindel, selleks on meil vastav seadus. Aga see puudutab eetikat ja moraali,” selgitas Zelenskõi pressikonverentsil.

Ta tõi esile, et iga rindel sõdiva sõjaväelase jaoks kulub kuue kuni kaheksa maksumaksja tasutud maksuraha ning rõhutas, et ka välismaal viibivad mobilisatsiooniealised mehed peaksid panustama, olles osa Ukraina kaitsevõimest. Zelenskõi märkis, et isegi välismaal olles peaksid nad maksma makse Ukrainale, et toetada riiki, mida on vaja kaitsta.

Ukraina president ei andnud otsesõnu vastust küsimusele, kas Eesti peaks välja andma siin elavad mobilisatsiooniealised Ukraina mehed, kuid rõhutas vajadust ühise pingutuse järele kõigi kodanike poolt, et tagada Ukraina kaitse.

Ukraina president jätkas oma visiiti, lahkudes Tallinnast ja suundudes edasi Riiga, pärast eile Riigikogus peetud kõnet, kus ta väljendas tänulikkust Eestile vabaduse kaitsmise eest.