Teaduskatse kinnitas unenägude kaudu suhtlemise võimalikkust

San Franciscos tegutsev neurotehnoloogia ettevõte REMspace teatas hiljuti teaduslikust läbimurdest, mille käigus õnnestus luua kahe inimese vaheline suhtlus unenägudes. Tegemist on maailma esimese edukalt läbi viidud katsega, kus kaks inimest vahetasid kirka unenäo ehk teadliku unenägemise seisundis omavahel teavet. See uudne tehnoloogia avab potentsiaali täiesti uutele suhtlusvormidele, mis võimaldaksid meil kasutada unenägusid sama aktiivselt kui ärkvelolekut.

REMspace’i läbimurre tugineb tehnoloogiale, mis võimaldab jälgida unenäos viibivate inimeste ajulaineid ja muid füsioloogilisi näitajaid. Katse viidi läbi 24. septembril, kui osalejad magasid oma kodudes, olles varustatud REMspace’i spetsiaalsete seadmetega. Need seadmed tuvastasid osalejate REM-une faasi ning saatsid esimesele unenäos viibijale sõnumi, mille ta kordas oma unenäos. Kaheksa minutit hiljem edastati sõnum teisele osalejale, kes kinnitas selle vastuvõttu pärast ärkamist, kinnitades sellega maailmas esmakordselt läbi viidud unenäos saadetud teabe vahetust.

Lucid dreaming ehk selge unenägemine on seisund, kus inimene on teadlik, et näeb und, ja võib seda kontrollida. Sellise kontrollitud unenägemise võimalused on köitnud teadlaste tähelepanu juba aastakümneid. REMspace’i saavutuse teeb eriliseks nende arendatud süsteem Remmyo, unenäokeel, mille sõnad dekodeeritakse näolihaste liikumiste põhjal. Just Remmyo andis teadlastele võimaluse saata ja vastu võtta lihtsaid sõnumeid, mis oleksid unenäomaailmas selgelt eristatavad.

REMspace’i asutaja ja tegevjuht Michael Raduga on avaldanud lootust, et unenäokommunikatsioon saab peagi osaks meie igapäevaelust. “Veel eile tundus unenäos suhtlemine ulmena. Homme võib sellest saada uus tavaline suhtlusviis,” sõnas Raduga. Ta lisas, et see tehnoloogia pakub piirituid kommertsrakendusi, muutes oluliselt meie ettekujutust suhtlemisvõimalustest unenägude kaudu. Tema hinnangul võib unenäokommunikatsioonist kujuneda järgmine suur tööstusharu, mille arengukäik sarnaneb tehisintellekti levikuga viimastel aastatel.

REMspace on lubanud oma seadmeid ja tehnoloogiat edasi arendada, et muuta võimalikuks ka reaalajas suhtlemine unenäos, mis tähendaks täiesti uut suhtlustasandit. Reaalajas suhtlus unes on oluliselt keerulisem tehniline väljakutse, kuid ettevõte on optimistlik, et suudab selle lahendada juba lähikuudel. Tänu REM-unefaasis toimuvale eksperimentaalsele suhtlusele võib tulevikus avaneda võimalus edastada unenägudes keerukamat infot ja laiendada suhtlusvõrgustikke ka uneperioodi.

Unenäokommunikatsiooni potentsiaal ulatub aga kaugemale pelgalt sõnumivahetusest. Teadlased usuvad, et uneaegne suhtlus võiks avardada ka eneseanalüüsi ja emotsionaalse tasakaalu saavutamise võimalusi. Samuti võiksid inimesed kasutada unenäokommunikatsiooni uute oskuste õppimiseks või stressi maandamiseks. Raduga näeb selles unikaalses lähenemises viisi, kuidas unenäod võivad muuta meie elukvaliteeti ja võimaldada inimestel kogeda reaalsusest sõltumatuid seiklusi ja suhtlusvorme.

REMspace on kiiresti arenev idufirma, mille varasemad saavutused on pälvinud teadusringkondade tähelepanu, sealhulgas unenäo kaudu muusika edastamine ja virtuaalse seadme juhtimine. Selle ambitsioonikad katsetused võivad tuua meid lähemale maailmale, kus piirid reaalse ja unenäomaailma vahel on aina hägusemad. Raduga ennustab, et unenäokommunikatsioon, nagu mobiiltelefonid ja tehisintellekt, muutub peagi lahutamatuks osaks meie igapäevaelust.