Tarakalda linnamäe arheoloogilised välitööd tõid päevavalgele viikingiaja saladusi

Ida-Virumaal Purtse Tarakalda linnamäel toimusid juunikuus põnevad arheoloogilised välitööd, kus osales ka suur hulk ajaloohuvilisi noori. Need jätkutööd järgnesid eelmisel aastal Eesti ja Norra arheoloogide poolt läbi viidud georadarite ja magnetomeetrite uuringutele.

Arheoloog Kristo Siig selgitas, et piirkonna vastu on viimasel ajal huvi tõusnud tänu paljudele põnevatele detektorileidudele. “On selge, et see on viikingiajal olnud olulise kaubatee ääres. Need leiud viitavad, et see on põnev kant,” ütles Siig ERR-ile.

Tarakalda linnuse kasutusajaks peetakse 8.–13. sajandit. Linnuse kaitserajatuste uurimisel on tuvastatud kaks ehitus- ja kasutusjärku. 11. sajandi lõpul või 12. sajandi algul ümbritseti ülejäänud seljaku küljed ringvalliga. Eelmise aasta oktoobris leiti Taramäel paekivilaotis, mis meenutab ringmüüri alust.

“Meil on siin püsti sõelad. Nende pealt on nad üles korjanud väga pisikesi potikilde, luukilde, põlenud savi. Kõiksugu asju, mida me ootaks väljaõppinud arheoloogidelt,” lausus arheoloog Ragnar Saage.

Tarakalda linnus kaitses Purtse sadamakohta, mis oli viikingiajal üks olulisemaid Virumaa sadamaid Soome lahte läbiva meretee ääres.

Arheoloogilistele uuringutele kaasati ka kohalikud koolinoored. Lüganuse vallas nädala kestnud laagris lõid kaasa Lüganuse, Kiviõli ja Kohtla-Järve ajaloohuvilised õpilased, kellele pakkusid erinevad leiud palju põnevust. “Ühelt poolt õpilased uurivad oma kandi ajalugu, aga teiselt poolt uurivad nad natuke keemiat, natuke bioloogiat, sest arheoloog-bioloog näitas meile, kuidas näevad välja tuhandeaastased oad,” ütles Kohtla-Järve Ahtme põhikooli ajalooõpetaja.

Pühapäeva keskpäeval tutvustati Purtse linnamäel Tarakalda leide kõikidele huvilistele. See päev pakkus külastajatele võimaluse näha lähemalt arheoloogilisi leide ja saada aimu viikingiaja eluolust ning kaubateedest, mis läbisid kunagist Purtse sadamakohta.

Tarakalda linnamäe uuringud näitavad selgelt, et viikingiaegne ajalugu on Ida-Virumaal rikas ja mitmekesine. Sellised välitööd ei aita mitte ainult minevikku paremini mõista, vaid ühendavad ka erinevaid põlvkondi ajaloohuviliste kaudu, pakkudes väärtuslikku praktilist kogemust ja harivat sisu kohalikele noortele.