Sotsioloog Martin Aidnik: Pankade suurkasumid tuleb maksustada, et toetada kõrgharidust ja ühiskonda

Tunnustatud sotsioloog Martin Aidnik tõstatas Sirbis hiljuti avaldatud artiklis aktuaalse küsimuse pankade suurkasumite maksustamise vajalikkusest, tuues selle esile kui ühe lahenduse kõrghariduse rahastamise ja ühiskonna jaoks vajalike ressursside tagamisel. Aidnik rõhutab, et Eesti pankade rekordilised kasumid, mida välispangad riigist välja viivad, on jäänud suuresti maksustamata.

Aidniku hinnangul on Eesti kõrgharidus olnud viimastel aastatel stabiilsem, kuid vajab uusi investeeringuid, et liikuda edasi kasvu suunas ja tagada akadeemiline vabadus nii üliõpilastele kui ka teadlastele. Tema sõnul on 2022. aastal lubatud lisarahastamine olnud vajalik, kuid mitte piisav. “Valitsus oli 2022. aasta sügisel otsustanud neljal aastal 2023–2026 suurendada kõrghariduse rahastamist 15 protsenti aastas. Arvesse tuleb võtta, et aastatel 2010–2019 vähenes kõrghariduse rahastamine ennenägematult. Nendesse aastatesse jäänud kahanemise mõjud on endiselt tuntavad,” kirjutab ta.

Aidnik toob esile, et pangad teenisid möödunud aastal ligi miljard eurot kasumit, kuid nende panus riigieelarvesse on jäänud küsitavaks. Tema sõnul on suur osa pankade kasumist välismaiste omanike kätes, kes selle Eestist välja viivad. “Samal ajal on näiteks Leedus kehtestatud pankadele solidaarsusmaks, mis peaks aastas sisse tooma ligikaudu 200 miljonit eurot,” märgib Aidnik, viidates, et Eesti võiks Leedust eeskuju võtta.

Pankade rekordkasumeid selgitab intressimäärade tõus, mis on Aidniku sõnul põhjustanud olukorra, kus pangad teenivad kasumit eestlaste eluasemelaenudelt ja ettevõtete laenudelt. Samal ajal kannavad maksukoormat peamiselt töötajad ja väikeettevõtjad. “Pankade kasumid põhinevad eestlaste tööl ja tarbimisel, samal ajal maksustab riik töötajaid ja väikeettevõtteid. Maksukoormat kannavad nõrgemad, tugevamad on privilegeeritud,” kritiseerib Aidnik.

Aidnik rõhutab, et riigil on kõik võimalused olemas, et suurendada sissetulekuid ja tagada institutsioonide elujõulisus, sealhulgas akadeemilise vabaduse hoidmine. Tema hinnangul on pankade suurkasumite isegi mõõdukas maksustamine samm õiges suunas. “Akadeemiliste ametiühingute hinnangul peab pankade kasumite maksustamise reformima,” rõhutab Aidnik, kutsudes üles selle üle tõsiselt arutlema.