Sinimägede muuseumile kavandatakse suurejoonelist laiendust

Vaivara Sinimägede muuseum võib lähitulevikus saada uue ilme suurejoonelise laienduse kaudu, mis rikastaks veelgi nende mälestust, kes 1944. aastal Sinimägedel kommunismi vastu võitlesid. Laienduse kavandamisel löövad kaasa tunnustatud arhitektid ja plaanitakse mitmeid uuenduslikke lahendusi, kirjutab Põhjarannik.

Sõjamuuseumi tulevikuplaanidesse kuulub muu hulgas teatrisaali ja tehnikahalli lisamine, et pakkuda külastajatele mitmekülgset kogemust, ajalooliste sündmuste mõistmist ja austust vabadusvõitluse vastu. Laiendus tooks kaasa suurema väljapanekupinna, kuhu mahutada rohkem sõjatehnikat ning luua interaktiivseid õpikogemusi.

Praegu asub Sinimägede muuseum endises Vaivara mõisa aidahoones, mille pindala on umbes 130 ruutmeetrit. Eelseisvat 2200-ruutmeetrilist laiendust kavandatakse olemasoleva muuseumi kõrvale. Sellega lisanduksid peasissepääsu plokk, mille katusel on väike vaatetorn, samuti näitusesaal koos etenduseruumi ja õppeklassiga ning sõjatehnika hall.

Projekti autor, arhitekt Velle Kadalipp on nutikalt kasutanud krundi looduslikke kaldeid, et rajada täiendav struktuur. Uuendused hõlmavad peasissepääsu plokki koos vaatetorniga, näitusesaali, kus saab kogeda teatrisaali automatiseeritud etenduse käigus Sinimägede lahingutest, ning sõjatehnika halli.

Rajatavas teatrisaalis oleks võimalik veerandtunnise automatiseeritud etenduse käigus kogeda erinevaid sõjahelisid ja -lõhnu. Rajatav tehnikahall võimaldaks aga vaatamiseks välja panna rohkem sõjatehnikat, mida täiendaksid laske- ja sõidusimulaatorid.

Eelseisev laiendus mitte ainult ei suurenda Sinimägede muuseumi, vaid pakub ka külastajatele sügavamat ja mitmekülgsemat ülevaadet 1944. aasta sündmustest, luues samas moodsa keskkonna, mis köidaks eri vanuses ja huvidega inimesi. See väärindaks paremini nende eestlaste ja meie liitlaste kangelastegusid, kes 1944. aastal Sinimägedel kommunismi vastu võitlesid.