Seto kuningriigipäeval valiti uus ülemsootska

Laupäeval toimunud Seto kuningriigipäeval valis rahvas setode uueks ülemsootskaks Evelin Leima, kes on järgneva aasta jooksul setode jumala Peko asemik maa peal.

Ülemsootska valimine toimus erilisel rahvahääletusel, kus kuningriigipäevast osalenud rahvas joondus nööri mööda oma soosiku ette, mille järel inimesed kokku loeti. Evelin Leima võitis enam kui 800 toetajaga teist ülemsootska kandidaati Evar Riitsaart.

Rõsna külas peetud Seto kuningriigipäev tähistas tänavu oma 30. juubelit. Senine Setomaa ülemsootska Anzelika Gomozova, kes nüüd valitsemissaua kiiora Evelin Leimale üle andis, märkis, et kõik peamised traditsioonid on aastate jooksul säilinud, kuid sündmus on aasta-aastalt kasvanud ning lisandunud mitmesuguseid tegevusi.

Kuningriigipäeval kõlas traditsiooniliselt seto hümn, marssis seto sõjavägi, kasutati seto raha ning valiti kuninga meistrid – parimad taari-, õlle-, veini-, hansa-, sõira-, leiva-, pirukategijad, näputöömeistrid, pillimehed, tantsijad ja lauljad. Võistlustel osalesid ka sõnaseadjad, kala- ja vägimehed.

Kuningriigipäeva korraldamisel on viimastel aastatel kaasatud ka väiksemaid asulaid, millele Setomaa rahvas ja külalised on hästi vastu võtnud. Setomaa vallavanem Raul Kudre rõhutas, et igal kuningriigipäeval on oma nägu, sest külad saavad juurde koostegemise indu ning peakorraldajad omandavad väärtuslikke kogemusi.