Rakvere rahvas võitleb tsaariaegse tellismaja säilimise eest

Rakvere elanikud ja muinsuskaitsjad seisavad üheskoos vastu plaanile lammutada linna südames asuv 1910. aastal ehitatud punastest tellistest maja, mille asemele ärimees Oleg Gross soovib rajada uue kõrghoone. Ajalooline telliskivimaja on linna kultuuripärandi oluline osa.

Punase maja kavandatav lammutamine, et teha ruumi Oleg Grossi kõrghoonele, on pälvinud avalikkuse pahameele ning käivitanud laiaulatusliku vastuseisu. Rakverelased on kogunud tuhandeid allkirju petitsioonile “Lai 25 Rakvere väärika 1910 kasutuselevõetud punase maja säilitamine”, väljendades sellega oma toetust ajaloolise hoone päästmisele.

Sotsiaalmeedia platvormidel on kõlanud terav kriitika nii arendaja kui ka linnavalitsuse aadressil, kes on plaanitava lammutamise heaks kiitnud. Kohalikud elanikud ja muinsuskaitsjad rõhutavad, et ajalooline maja on oluline osa linna identiteedist ning selle säilitamine on hädavajalik, et säilitada linna kultuuripärandit tulevastele põlvedele.

Muinsuskaitse Seltsi juhatuse liige Tarmo A. Elvisto sõnul on oluline seista Rakvere väärtuste eest ning hoone säilitamine on nii omaniku kui ka linnavalitsuse ühine vastutus. Muinsuskaitseameti nõustamisosakonna juhataja Kais Matteus rõhutas, et kogukond ootab linnavalitsuselt aktiivseid samme hoone säilitamiseks ning ootab, et linnavõim seisaks kogukonna avalike huvide eest.

Rakvere linnapea Triin Varek on aga süüdistanud muinsuskaitsjaid ja kohalikke elanikke viha õhutamises ning ärimehe solvamises. “Imekspandav, et antud teemal sekkuvad inimesed, kellel ei ole Rakverega isegi mingit seost. Isiklikud solvangud, viha ja mässu õhutamine; ärimehe, kes tegemas megainvesteeringut, solvamine on väga kurvastav. Lisaks pooltõdede-poolvalede jagamine,” ütles Varek.

Detailplaneeringu vastuvõtmist Rakvere linnavolikogus oodatakse aprillis, kuid võitlus punase maja säilitamise eest jätkub. Kogukond loodab, et nende ühine hääl jääb kuuldavaks ning ajalooline hoone jääb alles, rikastades edaspidigi linna keskkonda ja kultuuripärandit.

Petitsiooni Lai 25 hoone säilitamiseks saab allkirjastada siin.