Rahvakalendris on eidepäev: mehed tehku naiste eest kõik tööd

Muinaseestlaste rahvakalendris särasid mitmed salapärased päevad, mille hulgas paistis silma ka eidepäev ehk paabapäiv. Eidepäev on kalendris liikuv püha, mida tänavu tähistame 6. märtsil. See püha, mille ümber keerlesid mitmed uskumused ja rikkalikud traditsioonid, leidis erilise koha Setomaa naiste südames.

Eidepäev kerkis kalendris esile just nendes taludes, kus elas rohkesti naisi. Selle päeva eripäraks oli naiste vabanemine kõigist kodustest kohustustest. Mehed asusid hoogsalt tegutsema, et naised saaksid päeva täiel rinnal nautida. Kudumine ja õmblemine jäeti tagaplaanile ning süüa valmistasid ja kodustes toimetustes askeldasid meesterahvad.

Päikeselisel eidepäeval oli oluline jälgida erilisi käitumisreegleid. Ahjule ei tohtinud päeva jooksul ligi minna ega sinna pikali heita, kuna usuti, et vastasel juhul võib suvel selg haigeks jääda või inimene muutuda laisaks. Lapsi hoiatati, et “paaba tuleb selga”.

Õhtul, päikeseloojangul, jätkusid eidepäeva traditsioonid. Lastele korraldati uus katsumus: nimelt visati nad kaelani vette või mõõdeti neid üle ahju. Nii kanti hoolt selle eest, et “paaba” ega muud ebameeldivused ei kinnitaks end laste selga.

Eidepäeva kõrghetkeks olid naiste pidulikud koosviibimised. Juba muistsel ajal tähistati seda päeva just neis taludes, kus elas rohkem naisi. Naistepidu oli täis rõõmu, laulu ja tantsu ning kõik mured jäid sel päeval meeste õlule.

Eidepäev Setomaal ei piirdunud pelgalt tavapäraste pidustustega. Lisaks südamlikele koosviibimistele usuti, et sellel päeval tehtud taiad ja kombed mõjutavad järgnevaid sündmusi. Naistele anti võimalus nautida puhkust ning mehed tõestasid end tublimate abilistena. Tulemuseks oli tasakaal ja harmoonia perekonnas.

Tänapäeval võiks eidepäev leida uut elu, kutsudes esile austust ja rõõmu naiste panuse eest eestlaste kogukonnas. See võiks olla aeg, mil mehed saavad kogeda naiste igapäevaelu ja väärtustada nende tööd. Samal ajal võiksid naised nautida päeva täielikku lõõgastust, lastes meestel võtta enda peale kodused kohustused.

Eidepäev on tähendusrikas päev, mis kutsub üles austama ja mõistma teineteist ning looma harmoonilist tasakaalu meeste ja naiste vahel.