Viimastel aastatel on sagenenud juhtumid, kus veealuseid sidekaableid on sihilikult kahjustatud, tõstatades tõsiseid kahtlusi Hiina ja Venemaa tegevuse suhtes. Olukord muutub veelgi murettekitavamaks, arvestades, et Hiina teadlased on taotlenud patente veealuste kaablite lõhkumiseks mõeldud seadmetele. See näitab, et Hiina on asunud sihikindlalt arendama tehnoloogiat, mis võib ohustada kriitilist taristut ja globaalset andmesidet.
Hiina teadlased töötasid juba 2020. aastal välja lohistatava veealuse kaablilõikeseadme, väites, et seda on vaja kiireks ja odavaks lahenduseks vanade kaablite eemaldamiseks. Tegelikkuses näevad eksperdid aga sellel tehnoloogial suurt potentsiaali kasutamiseks kaablisabotaažiks, vahendab Newsweek. Sarnane patent esitati ka 2009. aastal, kus Hiina riikliku ookeanivalitsuse insenerid rõhutasid seadme vajadust illegaalsete kaablite hävitamiseks. Nende põhjenduste absurdsust kinnitavad Norra ja USA eksperdid, kes hoiatavad, et selliste seadmete kasutamine on juhuslik ja võib kahjustada ka elutähtsaid sidekaableid.
Viimati avastati 26. jaanuaril Läti ja Rootsi vahelise merekaabli kahjustus. Rootsi julgeolekupolitsei (Säpo) algatas koheselt sabotaažijuhtumi uurimise, mille käigus võeti Karlskrona lähedal ankrusse kahtlustatav laev Vezhen. Rootsi rannikuvalve ja prokuratuuri sõnul on tegemist ulatusliku uurimisega, kus tegutseti kiiresti, et vältida võimalikke uusi intsidente.
Rahvusvahelised eksperdid on hoiatanud, et Puna-Hiina võimekus ja motivatsioon merealuseks sabotaažiks on murettekitavalt kõrge. Pennsylvania ülikooli teadlane Benjamin L. Schmitt rõhutas, et Hiina tegevus viitab teadlikule strateegiale kasutada tehnoloogilisi vahendeid kriitilise taristu kahjustamiseks. „Hiina teadlaste patenditaotlused kinnitavad, et Pekingil ei pruugi olla ainult motivatsioon sellisteks operatsioonideks, vaid ta töötab aktiivselt ka selleks vajalike võimaluste väljatöötamise nimel,“ sõnas Schmitt.
Schmitti sõnul on kiire vajadus reageerida merekaablite kahjustamisele. NATO-l soovitatakse suurendada avamere- ja satelliitseiret, et heidutada Venemaad ja Hiinat tulevikus sabotaažioperatsioone korraldamast. „Tegevusetus ainult julgustab Moskvat ja Pekingit selliseid operatsioone jätkama,“ rõhutas ta.
Hiina ametlik seisukoht merekaablite sabotaaži osas jääb siiski eitavaks. Hiina saatkonna esindaja Liu Pengyu ütles, et Hiina valitsus toetab rahvusvaheliste merealuste kaablite rajamist oma vetes ja tagab nende kaitse.
Sellised sõnumid ei ole aga rahvusvahelist kogukonda rahustanud. Cornelli ülikooli professor Gregory Falco märkis, et kuigi tehnoloogial võib olla legitiimseid kasutusviise, on selge, et seda saab ja tõenäoliselt ka kasutatakse muudel, destruktiivsetel eesmärkidel.