Dokfilmi “Vara küps” erilinastusel Riigikogu liikmetele käis vaid 4 rahvasaadikut

Martti Helde dokfilm “Vara küps” tõi sel nädalal kinolinale haarava loo Eesti metsade murettekitavast olukorrast ja kutsus üles kaitsealuste metsade hoidmisele. Filmi saatus oli mõne nädala eest veel kaalumisel, kuna Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit soovis filmist välja jätta nende esindajatega tehtud intervjuud.

Režissöör Martti Helde dokumentaalfilm “Vara küps” pakub tasakaalustatud vaadet metsade olukorrale Eestis. Film uurib Eesti metsade tervist, lageraie mõju looduskaitsealadel ning küsib, kas meie roheline aare kestab ka järgmistele põlvedele. Helde konsulteeris filmi tarbeks nii loodusteadlaste kui ka metsatööstuse esindajatega.

“Vara küps” keskendub hetkeolukorrale Eesti metsades ja maalib kurbliku tulevikuvaate, kui kaitsealuste metsade kaitsmiseks ei võeta kiireloomulisi meetmeid. Filmi eesmärk on rõhutada sõnumit: “Kaitsealad kaitse alla!”

Kuigi metsanduse eksperdid olid nõus andma intervjuusid filmi jaoks, soovis Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit, et nende intervjuud eemaldataks. Seejärel toimus 23. jaanuaril erilinastus riigikogu liikmetele, kuid vaid neli rahvasaadikut näitasid üles huvi filmi vastu. On tähelepanuväärne, et möödunud november oli riigikogus pühendatud metsale.

Samas käis filmi vaatamas Vabariigi President Alar Karis, kes tegi sellest postituse ka sotsiaalmeediasse. “Palju kõneainet tekitanud film on nähtud. On, mille üle mõtiskleda,” kirjutas president Karis.

“Vara küps” soovib murda metsadebati ummikseisu ja suunata tähelepanu olulistele teemadele, mis on jäänud kommunikatsioonimüra varju. Film küsib ka, kuidas on üheksa järjestikust valitsust jätnud riigi vara – Eesti metsad – hooletusse.

“Tule kinno. Räägi kaasa,” kutsuvad filmi autorid. “Selleks, et tulevastel põlvedel oleks samuti võimalus metsa minna, mitte näha seda üksnes ekraanilt.”