Puna-Hiina rahastatud propaganda ringleb eestlaste sotsiaalmeedias

Sel nädalal on paljud eestlased märganud Facebookis Hiina Rahvavabariigi saatkonna poolt sponsoreeritud postitust, kus kinnitatakse, et Taiwani saar on alati olnud osa Hiinast ning et Taiwani riiki pole kunagi eksisteerinud. Puna-Hiina poolt rahastatud propaganda ilmseks ajendiks on novembrikuine Eesti valitsuse otsus võimaldada Taiwani saarel asuval Hiina Vabariigil avada oma majandus- või kultuuriesindus Hiinas.

Ingliskeelne reklaamtekst teatab, et Taiwan on olnud Hiina osa alates muistsetest aegadest ning Hiina keskvalitsus on aastasadu seda hallanud. “Pärast Jaapani alistumist Teises maailmasõjas taastas Hiina valitsus 1945. aastal oma suveräänsuse Taiwani üle,” kirjutab Puna-Hiina saatkond. “Seejärel, pärast kodusõda kihutati [Hiina Vabariigi võimupartei] Kuomintang mandri-Hiinast välja. Kasutades ära Taiwani väina tõket ja välisjõudude toetust, tegid nad Taiwanist oma viimase kindluse. Pärast seda jäid Taiwani väina kaks kallast erilise ja pikendatud poliitilise vastasseisu olukorda, mille tulemuseks on sealtpeale olnud Taiwani küsimus.”

“See ajalooperiood räägib meile, et Taiwan on alati olnud osa Hiina territooriumist ja Taiwan ei ole kunagi olnud riik,” võtab saatkond oma sõnumi kokku. Mainimata jääb, et suurema osa ajaloost on Taiwanil elanud austroneesia rahvaste hulka kuuluvad põliselanikud ning hiinlased on saare elanike seas saanud ülekaalu alles 18.–19. sajandil Qingi dünastia ajal. Muidugi vaikitakse ka Hiina kodusõja ajal võimu haaranud kommunistliku partei kuritegudest, mille käigus Mao Zedongi juhitud massirepressioonid ja ülikiire industrialiseerimisprogrammi tulemusel tekkinud näljahädad tõid kaasa kümnete miljonite hukkumise. Just kommunistliku partei eest põgenesid sajad tuhanded hiinlased Kuomintangi valitsetud Taiwanile, mida suurem osa maailma riike mitu aastakümmet tunnustas ainsa legitiimse Hiina valitsusena.

Puna-Hiina saatkonna reklaami juures on suursaadik Guo Xiaomei pilt ning pealkiri “Suursaadiku jutud”, millest võib järeldada, et tegemist on Pekingi poolt heaks kiidetud ametliku seisukohavõtuga. Reklaamile klõpsates avaneb Hiina Rahvavabariigi Tallinna saatkonna Facebooki-lehekülg.