Leedu poliitik ja poliitikateadlane Vytautas Sinica, kes on äsja valitud Leedu parlamenti, andis portaalile The European Conservative intervjuu, kus ta käsitles nii oma erakonna edu kui ka riigi ees seisvaid väljakutseid. Sinica, kes on rahvuskonservatiivse erakonna Rahvuslik Ühendus (Nacionalinis Susivienijimas) asutaja ja aseesimees, jõudis 2024. aasta valimistel üllatajana parlamenti, alistades haridusministri Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Sinica selgitas, et erakonna edu taga olid strateegilised kampaaniad ja sihitud sõnumid. Esimeses voorus aitasid edu saavutada tema osalemine debattides ja erakonna rahvuskonservatiivne programm. Teises voorus keskendusid nad intensiivsele kampaaniale, mis hõlmas nii digitaalset reklaami kui ka otsekontakte valijatega. “Meie peamised sõnumid olid suunatud nii valitseva erakonna vastastele, nende toetajatele kui ka kohalikele elanikele, rõhutades sidet kohaliku piirkonnaga. Kõik need sõnumid töötasid,” ütles ta, lisades, et võit saavutati vaid 447 häälega.
Sinica sõnul on Leedut viimasel kümnendil tabanud kaks erinevat migratsioonikriisi. Kui 2021. aastal tekitas Valgevene režiimi organiseeritud illegaalne migratsioon tõsiseid probleeme, siis praeguseks on veelgi suuremaks murekohaks legaalne massimigratsioon. “Nelja aastaga on välismaalaste arv Leedus kasvanud 160 000 võrra. See on märkimisväärne hulk riigis, kus elab alla kolme miljoni inimese,” sõnas Sinica. Ta kritiseeris valitsuse poliitikat, mis pakub majanduslikke hüvesid sisserändajatele vaatamata sellele, et Leedu tööpuudus on üks Euroopa kõrgeimaid.
Sinica rõhutas, et lisaks majanduslikele aspektidele tekib keele- ja kultuuriprobleeme. “Enamik migrante tuleb postsovetlikest riikidest ja räägib vene keelt, mis suurendab lõimumisraskusi. Näiteks enne valimisi kehtestati seadus, mis nõuab avalike teeninduskohtade töötajatelt leedu keele oskust,” tõi ta välja.
Leedu elanikest umbes 6% on venelased, kelle seas on ka neid, kelle lojaalsus kuulub Kremlile. Sinica sõnul on valgevenelaste suur sisseränne potentsiaalne julgeolekuprobleem. “Valitsus väidab, et nad on poliitilised pagulased, kuid enamik neist on majandusmigrandid, kes reisivad regulaarselt Valgevenesse. See on murettekitav, eriti kuna Valgevenet peetakse vaenulikuks riigiks,” lisas ta.
Sinica märkis, et parlamenti pääsemine annab erakonnale võimaluse oma sõnumit nähtavamaks muuta. “Me tahame olla konstruktiivne opositsioon, toetades häid algatusi ja lükates tagasi halvad. Peamine eesmärk on juhtida tähelepanu massilise migratsiooni probleemidele, mis mõjutavad meie riiki üha rohkem.”
Lisaks loodab rahvuskonservatiivide erakond kasutada parlamendistaatust ja sellega kaasnevat riiklikku toetust oma positsiooni tugevdamiseks ning rahva toetuse kasvatamiseks. Sinica sõnul on migratsioonipoliitika teema, mida teised erakonnad väldivad, kuid mis kujuneb Leedus tulevikus tõsiseks probleemiks.