Odin lendas kosmosesse

Taani kosmonaut Andreas Mogensen võttis eile Floridast startinud Elon Muski ettevõtte Space-X kosmoselennule kaasa Odini kujukese, mis on valmistatud unikaalse viikingiaegse leiu järgi. See hõbefiguur on üks mitmetest Taani kultuuriväärtustest pardal ja sümboliseerib kosmonaudi tõlgenduses otsingut uute teadmiste järele.

Üheksa grammi kaaluv hõbefiguur kujutab Odinit koos tema kahe rongaga. Selle originaal avastati 2009. aastal Lejre muinasaegsest asustuspiirkonnast, mis asub Sjællandi saare põhjaosas.

Samasugune kujuke saadab kosmosereisil Andreas Mogenseni, kes juhib alates 26. augustist missiooni nimega Huginn. USA ja Euroopa kosmoseasutuste NASA ja ESA korraldatav uurimisreis viib rahvusvahelisse kosmosejaama, kus Mogensen peab koos kolleegidega poole aasta jooksul läbi viima mitmeid teaduslikke eksperimente ja katseid. Kuue kuu pikkuse kosmosereisi jooksul pajatab Mogensen video teel kogu maailmale lugusid kultuuriväärtustest, mida ta kaasas kannab, sealhulgas ka Odini figuurist.

Muistses Põhjamaade müüdis oli Odinil kaks ronka, Huginn ja Muninn, kes aitasid suurel jumalal koguda tarkust ja teadmisi kogu laiast maailmast. Uued teadmised on ka selle kosmosereisi eesmärgiks, seetõttu ongi Mogensen andnud missioonile Odini ronga Huginni nime.

Lejre vallavanem Tina Mandrup rõõmustab, et tema kodukohast pärit Odin läheb kosmosesse. “Kogu Lejre valla nimel olen uhke, et saime oma võimaluse kosmoses käia. See tähendab tunnustust meie piirkonnale, mis mängis viikingiajal olulist rolli. Olen ka kindel, et see tõstab huvi Lejre külastamise vastu, et näha nii algset Odini kujukest kui ka kõike muud, mida vald pakkuda saab,” kirjutab Mandrup valla kodulehel.

Lejre Odin on tähelepanuväärne leid, mis pärineb 9. sajandist. Hõbekujuke kujutab jumal Odinit tema troonil – Lidskjalvil, koos tema kahe ronga, Huginni ja Muninniga. Figuur on suuruselt märkamatu ja kaalub vaid üheksa grammi, kuid selle tähendust ei saa peaaegu üle hinnata. Esiteks on Odini füüsilised kujutised väga haruldased, peamiselt on neist müütidest säilinud üksnes kirjalikud allikad. Lejre leiul on aga korraga kujutatud nii Odin, Lidskjalv kui ka tema rongad, mida varem pole nähtud.

Teiseks kõneleb leid palju Lejre ajaloost. Odin sümboliseerib jumalikku ühendust ja seeläbi õigust valitseda. Lisaks Odini kujule on sealtkandist väljakaevamistel leitud ka mahukate saalidega puithoonete jäänuseid. See viitab, et viikingiajal on Lejre piirkonda valitsenud tugevad kuningad.

2009. aastal toimusid Lejre lähedal nende saalide väljakaevamised, mille käigus avastatigi Odini kujuke. Leidjaks oli kohalik detektorist Tommy Olesen. Nüüd on Odini kujukese originaal püsivalt eksponeeritud Lejre muuseumis.