Nõukogude monument Pikasillas osutus Vabadussõja mälestusmärgi varjajaks

Tõrva vallas Pikasillas toimunud kaevetööd paljastasid ootamatu ja vapustava leiu – Nõukogude armee võitlejatele pühendatud monumendi osad olid tehtud kunagise Vabadussõja monumendi tükkidest. Valga militaarmuuseumi juhi Meelis Kivi sõnul on see avastus tõeline sensatsioon.

Nõukogude sõjahaudade lahtikaevamine, mis on kestnud üle aasta, jõudis nüüd Pikasilla paika. Sealne monument oli kahtlust äratanud juba kuu aega tagasi, kuna monumendi alumine osa ei tundunud päris Vene stiilis. Kaevamistööde käigus selguski, et Nõukogude monument oli kokku pandud legolikult erinevatest tükkidest, vahendab Õhtuleht.

Kivist klotsid, mis moodustasid monumendi alumise osa, osutusid Eesti Vabadussõja monumendi osadeks. Üks kividest kandis isegi selgelt loetavat teksti “Au langenuile” koos aastaarvudega 1918–1920 ja Vabadusristi kujutisega.

Arheoloogid uurisid, millise monumendi tükid need täpselt olla võivad. Ühe võimalusena kaalutakse Taagepera Vabadussõja mälestussammast, mis lõhuti 1940. aasta oktoobris ja mille asemele on nüüd püstitatud uusversioon. Teine võimalus põhineb kohalike juttudel, et Pikasillale oli mõeldud püstitada samasugune monument, kuid see jäi lõpuks üles panemata.

Meelis Kivi kutsus üles kohalikke inimesi andma muuseumile teavet. “Palume kohalikke, et saadaks meie muuseumisse informatsiooni. Äkki keegi mäletab, kus kohas samasugune sammas oli, milline ta välja nägi, kus teda hoiti, et venelased ta kätte said.”

Avastus on juba teine omataoline, mis on kaevamise käigus leitud. Esimene avastati Järvamaal Amblas, kus leiti purustatud Eesti monumendi tükkidest tehtud Vene postamendi taldmik. Arheoloogide sõnul on sellised leiud väga olulised, kuna need aitavad paremini mõista meie ajalugu ja säilitada mälestusi möödunud aegadest.