27-aastase sõjablogija ja endise Hollywoodis õppinud näitleja Artur Rehi eestvedamisel on Ameerikas loodud “Artur’s Army” – vabatahtlike meeskond, mis abistab Ukraina sõjaväge droonidega võitluseks Vene vägede vastu. Rehi kinnitab, et teeb seda Eesti vabaduse nimel, hoidmaks maad, kus säilib meie üks ja ainus emakeel ning kultuur.
Eestlane Artur Rehi, kes naasis pärast Ameerika õpinguid kodumaale ja läbis kaitseväeteenistuse, on asutanud sajaliikmelise meeskonna, kuhu kuuluvad kogenud teadlased ja insenerid USAs ja Kanadas. Nad töötavad eraldi, jagades ühist eesmärki: arendada droone, mis suudaksid ületada elektroonilisi segajaid ja automaatselt lukustuda sihtmärkidele.
Rehi rääkis Postimehe ajakirjanikule Priit Pulleritsule, et Ukraina kaitsejõudude Alfa grupp on juba kasutanud tema meeskonna välja töötatud kamikaze-droone. Nendega on hävitatud hulk Vene sõjatehnikat ning saavutatud olulisi võite. Ukraina sõdurid on saanud tänu Rehi organiseeritud toetuskampaaniale varustust ning Vene vägede vastu taktikalist eelist pakkuvaid vahendeid.
Eesmärgiks on luua taskukohase hinnaga ja kiiresti toodetavad droonid, mis oleksid lihtsalt kasutatavad. Kuigi Ukraina toodab praegu suures koguses odavaid kamikaze-droone, on nende tõhusus piiratud elektrooniliste segajatega. Rehi ambitsioonikas plaan on viia uued droonid Ukraina lahinguväljale nelja-viie kuu jooksul, mis võiks oluliselt tugevdada ukrainlaste vastupanuvõimet. Tema meeskond loodab, et uudsed droonid suudavad ületada Vene elektroonilised segajad ning tabada sihtmärke ka ilma operaatori otseste juhisteta.
Rehi sõnul on tema eesmärk aidata Ukrainal võita sõda ja seeläbi tagada ka Eesti vabadus, mille nimel ta pühendub Ukraina asja edendamisele. Artur Rehi sõnul on tema pühendumus Ukraina võitlusele isiklik ja teadlik ohverdus Eesti ja Ukraina vabaduse nimel. Ta jätkab Ukraina toetamist sotsiaalmeedia kanalite kaudu ja loodab leida ka USA poliitikute toetust Ukraina projekti rahastamiseks.
“Asi on selge: ma teen kõik Ukraina võidu nimel, seega otseselt ka Eesti vabaduse nimel, sest siin kasvasin mina, siin kasvavad minu lapsed,” rääkis Rehi. “Siin on minu üks ja ainus emakeel ning kultuur, minu rahvas.” Tema sõnul on vaja uut ärkamist. “Vajame praegu samasugust mõtteviisi nagu 1980ndate lõpus – aeg on ärgata, aeg on tegutseda nüüd ja praegu.”