Narva piiripunktis algas ränderünne Eesti vastu

Eesti ametivõimud teatasid neljapäeval, et Venemaa lubas Eesti piiripunkti kaudu saabuda Somaalia illegaalide rühmal, keda Venemaa oleks tegelikult pidanud tõkestama. Neljapäeva hommikul saabus Narva piiripunkti kaheksa Somaalia kodanikku, kellel puudusid seaduslikud alused Euroopa Liitu siseneda. PPA peadirektor Egert Belitšev teatas, et nad suunati tagasi Venemaale. Hiljem proovisid sama taktikat seitse Süüria kodanikku ja neli somaallast, kõik suunati samuti tagasi Venemaa poolele.

Narva piiripunkti kaudu on neljapäeva jooksul üritanud Eestisse siseneda 19 Somaalia ja Süüria kodanikku. PPA peadirektor Egert Belitšev ütles ERRile, et suuremat survet piiril hetkel veel pole, kuid vajadusel on nad valmis piiripunkte sulgema. Belitšev märkis, et neljapäeval Narva piiril toimunu oli selge ränderünnak, kuna tavapärastes oludes ei oleks Vene piirivalve lubanud neid piiri ületada. Ükski neist ei taotlenud rahvusvahelist kaitset Eestilt.

Rändesurve Soome idapiirile on samuti suurenemas. Eesti ametivõimud on pidanud ühendust Soome kolleegidega, kus on viimastel päevadel suurenenud surve piiril. Soome otsustas laupäevast kolmeks kuuks sulgeda neli lõunapoolsemat idapiiril asuvat piiripunkti. Belitšev avaldas arvamust, et Venemaa poolt võidakse neid inimesi abistada, olgu selleks ametivõimud või organiseeritud kuritegevus, kes korraldavad nende transporti piirini.

Petserimaa kontrolljoonel praegu Narvaga sarnast liikumist pole näha. Belitševi sõnul on Eesti piirivalve valmis ka võimalikuks rändeks läbi metsa, olles teinud vastavaid õppusi ja treeninguid. Belitšev rõhutas, et 300-kilomeetrise piiri iga meetri jälgimine ei ole realistlik, kuid koostöös kaitseliidu ja kaitseväega on võimalik vajaduse korral ohuga toime tulla. Belitšev rõhutas, et piirivalvel on olemas plaanid ja vajadusel saab Eesti abi politseinikelt Lätist ja Leedust.

“Täna hommikul üritas Narvast Eestisse siseneda kaheksa Somaalia kodanikku. Schengeni viisa või elamisloa puudumise tõttu koostati neile piiril väljastatud sisenemiskeeld ning suunati tagasi Vene Föderatsiooni poolele,” ütles neljapäeval siseminister Lauri Läänemets. Siseminister rõhutas, et Somaalia kodanikud ei pruugi olla oma teekonda iseseisvalt planeerinud ning ilma vastavate õigusteta ei tohiks nad Vene piiri ületada. “Ehk sõnum, mille me saadame – Eesti kaudu Euroopa Liitu niimoodi siseneda ei saa,” märkis Läänemets.