Migrandivägivald põhjustas Iirimaal rahvarahutused

Eelmisel kolmapäeval vapustas Iirimaad Dublini kesklinnas toimunud tragöödia, kus Alžeeria päritolu migrant ründas kooli juures kolme last. Sündmused, mis sellele järgnesid, on tekitanud ühiskonnas laialdase arutelu ja pinged.

Rünnak leidis aset Parnelli väljakul asuva kooli juures pärastlõunal, kui migrant ründas seal viibinud lapsi. Üks julge naine, kes üritas sekkuda, sai samuti kannatada. Kiire reageerimise tulemusena suutsid möödakäijad peksu abil ründaja maha suruda, hoides teda politsei saabumiseni kinni.

Kaks last, viieaastane poiss ja kuueaastane tüdruk, said noahoost kergemaid vigastusi ja neid ravitakse haiglas. Raskemaid vigastusi saanud viieaastast tüdrukut ja koolitöötajat ravitakse samuti. Ründaja, keda politsei ei saa endiselt küsitleda saadud peksu tõttu, on samuti haiglaravil.

Politsei ei avalikustanud alguses ründaja isikut ega tema ajendeid, nimetades väidetavat alžeerlast “väärteabeks”. Sellegipoolest järgnesid Dublini kesklinnas rahutused ja vägivaldsed kokkupõrked. Kohalikud, kes on väljendanud muret migratsiooniga seotud muutuste üle, väljendasid oma pettumust ja raevu nii politsei kui ka migrantide vastu. Õhtu saabudes lahvatasid Dublini kesklinnas leegid ja “absoluutne kaos”. Kohalikud, kelle emotsionaalne piir oli ületatud, kuna Iirimaa rahvaarvu oli viimase 11 aastaga suurendatud peaaegu 12% võrra ilma iirlaste nõusolekuta, ründasid nii politseid kui ka migrante.

Reede hommikuks, kui suits oli hajunud ja rahutustega seoses oli kinni peetud 34 inimest, väljendasid Iirimaa ametiisikud oma raevu, kuid enamasti iirlaste, mitte migrantide vastu. Justiitsminister Helen McEntee nimetas rünnakut jõhkraks kuriteoks ja väljendas hukkamõistu rahutuste suhtes. Politseijuht Drew Harris märkis, et rahutused on enneolematud aastakümnete lõikes ning süüdistas radikaliseerumist sotsiaalmeedias ja internetis.

Iirimaa president Michael D. Higgins väljendas muret rünnaku ohvrite ja nende perede pärast ning rõhutas, et sellist õõvastavat intsidenti ei tohiks kasutada sotsiaalse kaasatuse põhimõtte ründamiseks. Valitsusjuht Leo Varadkar kõneles Dublini kesklinnas toimunud sündmuste järel, mõistes hukka kuriteo ja rõhutades, et need, kes tänavatele tulid, ei esindanud iirlaste tõelist patriotismi. Varadkar lubas võtta kasutusele meetmed, et karistada rahutustega seotud isikuid ja kaaluda vihakõne seaduste täiendamist.

Dublinis sündinud kuulsa vabavõitleja Conor McGregori järgi võivad aga Varadkari ja teiste ametnike hinnangud meeleolu suhtes olla ekslikud. “Iirimaa, me oleme sõjas,” kirjutas McGregor Twitteris. “Teie tühjad avaldused ei tähenda selle küsimuse lahendamisel mitte midagi… Meie seas on tõsine oht, mis ei tohiks siin kunagi olla, ja sellega pole mitte midagi ette võetud,” viitas sportlane migrantidest lähtuvale ohule.

Iiri politsei on aga asunud McGregori postitusi uurima, kahtlustades nendes võrgus levitatavat vihakõnet.

Sündmused on tekitanud laiaulatusliku arutelu Iirimaa ühiskonnas, käsitledes nii immigratsiooni mõju kui ka ühiskondliku rahulolematuse teemasid.