Migrandikriis USA lõunapiiril jätkub, Elon Musk hoiatas riikliku julgeolekuohu eest

USAs jätkub tuline migrandikriis, millest tõenäoliselt kujuneb novembris toimuvate presidendivalimiste võtmeteema. Hiljutised paljastused annavad märku, et olukord võib olla veelgi murettekitavam kui seni arvatud. Nimelt toodi 2023. aasta jooksul president Joe Bideni egiidi all tuhandeid ebaseaduslikke sisserändajaid vähemalt 43 erinevasse Ameerika lennujaama. Samal aastal voolas üle riigi lõunapiiri samuti rekordarv migrante.

Bideni salaprogramm paljastati “teabevabaduse” kohtuprotsessi käigus, millest esmakordselt teatas ajakirjanik Todd Bensman. Immigratsiooniuuringute keskus leidis, et presidendi tolli- ja piirikaitse andis heakskiidu salajastele lendudele, mis tõid vähemalt 320 000 ebaseaduslikku sisserändajat välismaalt vähemalt 43 erinevasse Ameerika lennujaama jaanuarist detsembrini 2023. aastal. Bideni programmi raames pakuti migrantidele võimalust juba oma kodumaal viibides mobiilirakenduse kaudu USAs asüüli taotleda.

Miljardär Elon Musk rõhutas X-is olukorra tõsidust. Tema sõnul ohustab illegaalse sisserände võimaldamine USA riiklikku julgeolekut. Musk hoiatas: “On väga tõenäoline, et sellega luuakse pinnas millekski palju hullemaks kui 11. septembri [2001] terrorirünnakud. See on vaid aja küsimus.”

USA administratsiooni sõnul oli salaprogramm vajalik, et vähendada ebaseaduslike piiriületuste arvu riigi lõunapiiril. Valitsusametnikud on keeldunud andmast üksikasju selle kohta, keda ja kuhu täpsemalt lennutati, kusjuures administratsiooni juristid väitsid, et illegaalide asukoha avalikustamine võib põhjustada riikliku julgeoleku “haavatavust” ning ajendada “halbu tegelasi” (bad actors) infot ära kasutama.

Kuigi Bideni administratsioon on korduvalt rõhutanud USA piiri turvalisust ning lükanud tagasi konservatiivide väited “avatud piirist”, on viimased paljastused tõestanud, et USA valitsus on ise otseselt seotud illegaalsete sisserändajate Ühendriikidesse toomisega.

Elon Musk on olnud üks häälekamaid kriitikuid selles küsimuses. Ta on korduvalt hoiatanud, et Bideni administratsioon soodustab kontrollimatut ebaseaduslikku sisserännet, mille tagajärjeks võib olla riigi poliitilise maastiku pöördumatu muutmine.