Eesti Rahvuslaste ja Konservatiivide haridustoimkonna juht Marika Laurik rõhutab, et riigi, eesti keele ja kultuuri säilimiseks tuleks valimisõigust piirata ainult Eesti kodanikkonnaga. Postimehes avaldatud artiklis argumenteerib Laurik, et praegune seaduslik raamistik ei kaitse piisavalt eesti põlisrahva huve.
1. jaanuari 2024 seisuga moodustavad Eesti kodanikud 82% elanikkonnast, kuid etniliste eestlaste osakaal on langenud 67%-ni (2010. aastal 69%). Samas elab Eestis 79 300 Venemaa, 60 400 Ukraina, 3000 Valgevene kodanikku ja 62 200 kodakondsuseta isikut, kokku 205 000 inimest (15% elanikest). Laurik rõhutab, et kodakondsuseta isikute suur arv (sh 77% nendest sündinud NSV Liidus) ning topeltkodakondsusega seotud probleemid (sh KAPO hinnangul 10 000 topeltpassiga inimest) ohustavad riigi julgeolekut ja kultuurilist püsimajäämist.
“Eestis on olnud kõigil võimalik soovi korral saada Eesti kodakondsus ja koos sellega valimisõigus,” selgitab Laurik. “Kõik need, kes pole Eesti riigile lojaalsusvannet andnud, sõltumata põhjusest, kas mugavus, kriminaalsus, legaalse sissetuleku puudumine, soov vältida ajateenistust, poliitilised veendumused, pole suutnud või tahtnud selgeks õppida riigikeelt või on taskus Venemaa pass, ei pea seetõttu ka saama osaleda valimistel.”
Ta kritiseerib ka poliitikuid, kes soovivad edasi lükata põhiseaduse muutmist, võimaldades kodakondsuseta isikutel osaleda kohalikel valimistel. “Eriti hambutu on õiguskantsleri väide, et kohalikus omavalitsuses otsustatakse ainult kohalikke asju nagu külakiiged ja muu säärane, koolihariduse sisu ega riigi julgeoleku üle otsustamine ei pidavat olema kohaliku omavalitsuse pädevuses,” kirjutab Laurik. “Vastupidi – kohalikud omavalitsused panevad välja valijamehed presidendi valimisteks.”
Laurik toob välja, et Lätis ja Leedus on valimisõigus piiratud kodanikega. Leedus, kus leedulasi on 84%, lubatakse valida vaid 7% poolakatel ja 6% venelastel. Eestis aga saavad kodakondsuseta isikud osaleda kohalikel valimistel, mis on Euroopa Liidus ebatavaline.
“Kodakondsus on lojaalsusvanne riigile ja pole midagi loomupärasemat kui see, et valimistel otsustavad Eestis toimuva üle Eesti kodanikud,” selgitab Laurik. Ta avaldab lootust, et ERK, EKRE ja Isamaa saadikud ei lase end painutada koalitsioonipartnerite survet all ning hääletavad rahvusliku eelnõu poolt.
“Arvestades meie naaberriigi algatatud sõda, on praegu viimane aeg teha oma põhiseadus korda ja kehtestada valimisõigus ainult Eesti kodanikele,” rõhutab ERK haridustoimkonna juht.