Leedu rahvuslased tähistasid rongkäiguga iseseisvuse taastamise aastapäeva

Leedu patrioodid korraldasid Vilniuses taas iga-aastaseks traditsiooniks kujunenud piduliku rongkäigu, tähistades sellega Leedu iseseisvuse taastamise 34. aastapäeva. Rongkäik, kus osalesid leedu rahvuslased ja nende toetajad, liikus läbi Vilniuse kesklinna Katedraali väljakult kuni Lukiškių väljakuni.

Rongkäigu alguspunktis kogunesid inimesed erinevate lippudega. Lehvis palju Leedu rahvuslippe ja ajaloolise suurvürstiriigi lippe. Välisriikidest olid esindatud näiteks Läti ja Eesti, Ukraina ja Ameerika Ühendriikide lipud. Teiste seas oli ka Ukraina vastupanuarmee (UPA) punamust lipp ning Valgevene ajalooline rahvuslipp. Lisaks lippudele kanti rongkäigul palju rahvuslikke loosungeid ja plakateid.

Rongkäigu eesotsas kandis üks osaleja plakatit, millel oli kirjas leedu ja ukraina keeles “Teie ja meie vabaduse eest” koos mõlema rahva rahvuskangelaste pildiga. Rongkäigus skandeeriti palju kordi “Lietuva!“, “Lietuva – lietuviams!” (Leedu leedulastele!) ja “Slava Ukraini!” Rongkäigu lõpul lauldi Leedu riigihümni.

Üks rongkäigu korraldajatest, endine rahvuslaste erakonna juht Gintaras Songaila rõhutas, et Leedu rahvusriik on põhiseaduslik väärtus, mis on leedulastele ajalooliselt oluline. Samuti toetatakse Ukrainat nende võitluses agressori vastu.

Teine korraldajate esindaja, rahvuslane Sakalas Gorodeckis avaldas muret, et liberaalne meedia proovib rahvuslaste rongkäigust taas tonti maalida. “Kahjuks kleepisid meediaväljaanded eelnevalt rongkäigule “mitmetitõlgendatava” pealkirja, hirmutades eriti Leedu Vabariigi kodanikke hüüdega “Leedu leedulastele”,” rõhutas ta.

“Kuid jäeti mainimata, et Ukraina linnu ja külasid kaunistavad plakatid ukraina sõjaväelaste pildi ja loosungiga “Україна – українців” (“Ukraina ukrainlastele”), ning üks autasusid, millega Ukrainas autasustatakse silmapaistvaid sõjaväelasi, on “Україна – понад усе” (“Ukraina üle kõige”), sest rindel kaitsevad sõdurid oma vere ja eluga just oma rahvusriiki idast tuleva agressiooni vastu,” lisas Gorodeckis. “Kui keegi Ukrainas avalikult selle vastu Ukrainas protestiks, tajutaks teda selgelt ja ühemõtteliselt Ukraina riigi vaenlasena.”

Rongkäigu ajal koguti ka annetusi Ukraina sõduritele, kes võitlevad idarindel 67. mehhaniseeritud brigaadi koosseisus. See brigaad koosneb peaasjalikult rahvusliku liikumise Paremsektor liikmetest.