Leedu iseseisvuspäeva tõrvikurongkäigul osales tuhat rahvuslast

Umbes tuhande inimese osavõtul toimus reedel Vilniuses traditsiooniline rahvuslaste tõrvikurongkäik, tähistades riigi taasiseseisvumise 106. aastapäeva.

Leedu suurima riigipüha pidulikkust tähistati tavapäraselt: tuhanded osalejad kogunesid reede õhtul iseseisvusmanifesti autori Jonas Basanavičiuse mälestusmärgi juurde ja marssisid sealt Vilniuse keskväljakule. Paljud rongkäigul osalejad kandsid käes tõrvikuid, Leedu trikoloore ja valge ratsaniku kujutisega ajaloolisi rahvuslippe. Samuti lehvis rongkäigul Ukraina, Valgevene ja teisi rahvuslippe, paljud osalejad olid end ehtinud rahvuslike sümbolitega. Inimesed laulsid rahvuslikke laule.

Pensionär ja endine insener Valdemaras Lukošius, kes on juba palju aastaid tõrvikurongkäigul osalenud, ütles BNS-ile, et see on üks vabaduse väljendusvorme okupatsiooni all elanud rahva jaoks. “See pidi juhtuma ja see juhtus, kuid alati hirmuga. Alguses kartsime kõike. See on traumaravi, sest mäletame hästi seda hirmu, kui me kõike kartsime. Täna on selline rongkäik üks vabaduse väljendus,” ütles pensionär.

Psühhoterapeut Austėja Tapinienė, kes osales rongkäigul esmakordselt, ütles, et tunneb uhkust oma riigi üle: “Olen uhke oma riigi üle. Tunnen rõõmu, täna on ülev, pidulik päev.” Rongkäigule saabus ka Valgevene grupp, kes teatas, et soovib näidata oma rolli iseseisvusvõitluses. “Rahvuspüha tähendus on meile suur, sest ka meie esivanemad võitlesid iseseisva Leedu eest, kuigi toona oli pealinnaks Kaunas, aga ikkagi valgevenelased osalesid Leedu riigi loomise protsessis,” ütles valgevene kogukonna esindaja Janas Lisas.

Tõrvikurongkäiku korraldas noorteorganisatsioon Pro Patria. Alates 2018. aastast toimuvad iseseisvuspäeva tõrvikurongkäigud Vilniuses, varem korraldati neid Kaunase linnas. 1918. aasta 16. veebruaril kuulutas Leedu Nõukogu Vilniuses välja iseseisva, demokraatlikul alusel rajatud Leedu riigi.