Läti opositsioonierakond Rahvuslik Liit (Nacionālā apvienība, NA) on esitanud Seimile seadusemuudatused, mille eesmärk on keelata avalik-õiguslikel meediaväljaannetel tööle võtta Venemaa ja Valgevene kodanikke. Ettepanek puudutab nii töölepinguid kui ka autoriõiguslepinguid, kuna avalik-õiguslikke meediaväljaandeid käsitletakse strateegiliselt oluliste institutsioonidena.
Seimi rahvuslasest saadik Nauris Puntulis selgitas, et muudatuste peamine eesmärk on tugevdada Läti infojulgeolekut ja vähendada riski, et Venemaa ja Valgevene kodanikud kasutaksid avalik-õiguslikke meediakanaleid propagandavahendina. „Avalik-õiguslikel meediaväljaannetel on oluline roll ühiskonna ühtsuse ja riikliku teadlikkuse edendamisel. Peame vältima olukordi, kus agressorriikide kodanikud saaksid mõjutada meie demokraatlikke väärtusi või riiklikku sõltumatust,” rõhutas Puntulis.
Rahvuslik Liit viitab oma algatusega Läti rahvuslikule julgeolekukontseptsioonile, mille Seim on juba heaks kiitnud. Ettepanekus rõhutatakse, et ühtne ja turvaline info- ja kommunikatsiooniruum on riigi stabiilsuse ja sõltumatuse seisukohalt ülioluline. Seetõttu peaks erakonna hinnangul avalik-õiguslikes meediaväljaannetes töötavatele isikutele kehtima kõrged lojaalsusnõuded, välistades agressorriikide kodanike ligipääsu strateegilistele ametikohtadele.
Rahvuslik Liit tõi välja, et riigiametites võivad töötada ainult Läti kodanikud, mida sätestab riigiteenistuse seadus (Valsts civildienesta likums). Sama põhimõtet järgitakse muuhulgas siseministeeriumi ja kaitseministeeriumi valdkondades. Kuigi avalik-õiguslikud meediaväljaanded on riigi kapitalil põhinevad ettevõtted, mitte otseselt riigiasutused, näeb Rahvuslik Liit neid julgeoleku seisukohast samaväärselt olulistena.
Kui ettepanek saab Seimis toetuse, kaotaksid Venemaa ja Valgevene kodanikud võimaluse töötada Läti avalik-õiguslikes meediaväljaannetes, sealhulgas rahvusringhäälingus. See hõlmaks nii täiskohaga töökohti kui ka lühiajalisi koostöölepinguid. Rahvuslik Liit rõhutab, et muudatused on vajalikud, et hoida Läti info- ja kommunikatsiooniruum vaba vaenulikust mõjust.
Rahvusliku Liidu algatus on juba pälvinud avalikku tähelepanu ja tõstatanud küsimuse, kuidas tasakaalustada sõnavabaduse kaitset ning riikliku julgeoleku vajadusi. Seimi arutelud muudatuste üle annavad lõpliku vastuse, kas ettepanekust saab seadus.