Läti põllumehed ühinevad üleeuroopaliste protestidega

Läti põllumehed alustavad laiapõhjalisi proteste, väljendades meelehärmi valitsuse ükskõiksuse ja eraldatuse suhtes. Põllumehed korraldavad meeleavaldusi mitmes linnas, esitades valitsusele konkreetseid nõudmisi.

Põllumeeste ühendus Põllumeeste Seim teatas eelmisel kolmapäeval, et alustab proteste mitmes Läti linnas esmaspäeval, 5. veebruaril. Meeleavaldused leiavad aset mitmes linnas, sealhulgas Salduses, Talsis, Liepajas, Jelgavas, Dobeles, Bauskas, Valmieras, Gulbenes, Limbažis, Daugavpilsis, Rezeknes ja Kokneses.

Põllumeeste Seimi juht Juris Lazdinš avaldas sügavat pettumust, öeldes: “Põllumeeste kannatus on täis. On kahetsusväärne, et valitsuse praegust koosseisu iseloomustab eriti selle ülbus ja ükskõiksus.”

Põllumehed esitasid kolmapäeval peaminister Evika Siliņale ja põllumajandusminister Armands Krauzele mitu nõudmist. Nende hulgas on nõue viivitamatuks toiduainete impordi keeluks Venemaalt ja Valgevenest ning soov taastada puuviljade ja marjade käibemaksu määr viie protsendi juurde. Samuti nõutakse bürokraatia vähendamist põllumajanduses, laiemat lähenemist kindlustusele ning üleriigilisel tasemel maakasutuse piirangute kaotamist.

Meeleavalduste alguspäevaks on kavandatud 5. veebruar, andes valitsusele aega viie päeva jooksul leida toimivaid lahendusi põllumeeste muredele. Läti põllumehed loodavad, et nende hääl kuuldavaks tehakse ning valitsus võtab vastu meetmed, mis parandavad nende olukorda.

Põllumehed on osa suuremast trendist, kus mitmes Euroopa Liidu riigis on toimunud ulatuslikud meeleavaldused, pannes surve alla valitsuste erinevates küsimustes. Näiteks on Saksamaa, Prantsusmaa ja Poola valitsused juba sunnitud põllumeestele mitmeid järeleandmisi tegema.