Kirivööpäev: jaanilaupäeval kanna kirivööd ja ühenda end juurtega

Ühes võidupüha ja jaanilaupäevaga tähistame Eestis uut ja uhket traditsiooni – kirivööpäeva. See päev kutsub kõiki üle maailma üles kandma kirivööd, imelist eesti kultuuripärandi aaret, mis sobib suurepäraselt ka kaasaegsete rõivaste juurde.

Kirivööpäeva tähistati esimest korda 2023. aastal inspireerituna Ukraina tikandipäevast, kus inimesed kannavad oma kauneid tikitud pluuse, tähistades seeläbi oma kultuuri ja traditsioone. Sarnaselt ukrainlastele soovime ka meie tuua esile oma rahvuslikku pärandit ja ilu.

Algatuse taga seisavad ettevõte Pärimusdisain, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit ning Turgi käsitöötalu, kelle ühine soov on pakkuda kõigile võimalust kanda kirivööd ja muuta see traditsiooniks. Korraldajad loodavad, et kirivööpäev kujuneb iga-aastaseks jaanilaupäeva osaks.

Kirivöö kandmine ei piirdu vaid rahvariietega. Vöö võib siduda kleidi või teksadega, kanda seda päeval tööl või õhtul lõkke ääres – võimalusi on palju. Oluline on, et see imeline vöö leiaks oma koha meie igapäevaelus ja erilistel hetkedel.

Ettevõtmise haripunktiks on 23. juuni, kui kutsutakse kõiki üles kandma kirivööd, pildistama end sellega ning postitama pilte sotsiaalmeediasse, kasutades viiteid #kirivööpäev ja #Jaanipäevalkirivööga.