Kiievi suurimal monumendil asendati sirp ja vasar rahvussümboliga

Ukrainlased on taas näidanud, et monumentaalarhitektuuri ja skulptuure on võimalik sümboolika asendamise teel täiesti rahvuslikuks kodustada. Ukraina suurim mälestusmärk “Emake Kodumaa”, mis seni hoidis käes kommunistlikku sümbolit – sirpi ja vasarat, kannab nüüd uhket Ukraina vappi.

Mälestusmärk kujutab naist, kelle ühes käes on mõõk ja teises püsis aastakümneid kilp, millel kujutatud sirp ja vasar. Pühapäeval asendati kilp muinasaegse suurvürst Svjatoslavi ajast pärit Ukraina vapiga, millel on kujutatud kolmhammast. Paljud ukrainlased tunnevad, et see otsus on tähtis samm rahvusliku identiteedi tugevdamise suunas.

Kolmhamba skulptor Oleksii Pergamenštšõk sõnas, et kuju on täpselt õige ei liiga suur ega liiga väike. “Ma olen tänulik, et mulle see ülesanne anti ja loodan, et ukraina rahvus ja Ukraina inimesed on sellega rahul,” ütles ta. Kunstnik on andnud endast parima, et luua sümbol, mis kõnetaks kogu Ukraina rahvast ning annaks neile tunde, et monument kuulub tõeliselt nende rahvale.

Monument saab täielikult valmis Ukraina lipupäeval 23. augustil. Pergamenštšõki sõnul plaanib ta hiljem kolmhamba täiuslikult tsentreerida ja rauast pinna viimistleda nii, et vapp “näeks välja, nagu oleks see algusest peale seal olnud”. Seeläbi on skulptuur ukraina rahvuslaste jaoks täielikult kodustatud ning jääb edaspidi riigi ajaloo ja identiteedi uhkeks sümboliks.

Monumendi muutmine läks maksma 687 506 eurot, mida rahastati peamiselt annetustest ja sponsorlusest. See näitab, kui oluline on ukrainlastele enda rahvuslike väärtuste ja sümbolite esiletõstmine.