Baieris on puhkenud avalik pahameel pärast seda, kui katoliku kirik vabastas altaripoisi poliitilistel põhjustel teenistusest. Noormees jagas sotsiaalmeedias fotot, kus poseerib koos rahvuskonservatiivse erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) poliitiku Maximilian Krahiga.
Regeni ringkonnas asuvas kirikus altaripoisina üheksa aastat teeninud noormees jäi vaimulikule ette, kui postitas WhatsAppi kanalisse foto, millel ta seisab koos AfD nimekirja kuulunud europarlamendi kandidaadi Krahiga. See ajendas kogudusepreestrit poissi isiklikult manitsema ning kohtumisel nimetas ta noorukit koguni „natsiks“.
„Kui sa mõtled nagu nats, räägid nagu nats ja käitud nagu nats – kas sa siis ei olegi nats?“ olevat preester öelnud, lisades, et kristlasena ei saa poiss toetada AfD seisukohti.
AfD poliitik Maximilian Krah reageeris juhtunule sotsiaalmeedias, kirjutades X-is (endine Twitter): „Saksa kirik on ammu postkristlik ja sageli antikristlik. See poiss kogeb seda nüüd isiklikult. Loodan, et tema usk sellest ainult tugevneb. Püüan temaga ühendust võtta.“
Perekond väljendas meedias juhtunu üle sügavat nördimust. Nende sõnul on nende poeg juba pikalt tundnud huvi poliitika vastu ja osalenud erinevate erakondade valimiskoosolekutel. Foto AfD ürituselt ei väljenda nende sõnul tingimata poliitilist toetust, vaid uudishimu ja huvi avaliku elu vastu.
„Jaanuari lõpust alates on meie pere maailm pea peale pööratud,“ kirjutas pere ajalehele Passauer Neue Presse, mis juhtumist esimesena teatas.
Passau piiskopkond kinnitas meediale juhtunu asetleidmist, kuid rõhutas, et seisab „liberaalse ja demokraatliku põhikorra“ eest. Samas märkis piiskopkond, et soovib jääda dialoogi ka nende inimestega, kes kalduvad toetama „probleemseid poliitilisi positsioone“.
Kiriku teatel on noormehele korduvalt pakutud võimalust naasta ministrantide ringi, kuid pere pole seni seda pakkumist vastu võtnud.
Saksamaal on nii katoliku kui ka protestantlikud kirikud korduvalt kriitiliselt sõna võtnud AfD poliitika aadressil. Mõlemad kirikud on varem ametist vabastanud vaimulikke, kes on avalikult erakonda toetanud või näidanud üles sümpaatiat parempoolse partei suhtes. Samal ajal on saksa kirikutest igal aastal lahkunud sadu tuhandeid liikmeid, peegeldades usulise kuuluvuse vähenemist ja kasvavat kriitikat institutsioonide suhtes.
Kriitikute sõnul näitab antud juhtum, et Saksa kirik on eemaldumas oma universaalsest ja lepitavast rollist, muutudes järjest poliitilisemaks.