Kas Keskerakond laguneb või putiniseerub?

Eile astusid Keskerakonnast välja mitmed tuntud poliitikud, sealhulgas Riigikogu liikmed Tanel Kiik, Jaak Aab, Ester Karuse, Andre Hanimägi, Enn Eesmaa ja Kersti Sarapuu, kes liituvad nüüd parlamendis fraktsioonitute saadikutega nagu varem erakonnast lahkunud Tõnis Mölder ja Jaanus Karilaid. Sisepingete ja maailmavaateliste erimeelsuste tõttu otsustasid neli neist liituda sotsiaaldemokraatidega, samas kui Eesmaa ja Sarapuu jäävad esialgu parteituks.

Endised Keskerakonna liikmed Tanel Kiik, Jaak Aab, Ester Karuse ja Andre Hanimägi teatasid, et erakonnavahetuse taga on usk sotsiaaldemokraatlikesse põhimõtetesse ja kiitsid sotsiaaldemokraate oma visiooni selgitamise poolest. Sündmuste käigus jättis Kiik lahti ka Keskerakonna Riigikogu fraktsiooni esimehe koha.

Enn Eesmaa ja Kersti Sarapuu jätkavad Riigikogus parteitutena. Keskerakonna eelmine esimees Jüri Ratas on endiselt Keskerakonna liige. Oma tulevikku erakonnas kaalub Euroopa Komisjoni volinik Kadri Simson.

Vaatamata Keskerakonna fraktsiooni lagunemisele rõhutas peaminister Kaja Kallas, et valitsusevahetust ei tule ning Reformierakonna, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide koalitsioon jätkab oma tegevust. Sellegipoolest oleks nüüd matemaatiliselt võimalik heita koalitsioonist välja Eesti 200 ning jätkata valitsemist üksnes Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide jõududega.

Uudis Keskerakonna sisemistest rahutustest kajastab laiemat poliitilist muutust, mis võib mõjutada ka Tallinna linnavolikogu koosseisu. Keskerakonnast lahkujad muudavad sealset tasakaalu, arvestades, et Tanel Kiik ja Andre Hanimägi olid seni Keskerakonna fraktsiooni liikmed ka linnavolikogus.

Keskerakonna tulevik on küsimärgi all, kuna Mihhail Kõlvarti juhtimisel näevad paljud seda muutumas üha enam vene erakonnaks. Nii arvatakse ka Eesti kaugemates nurkades. Rõuge vallavolikogu esimees ja EKRE juhatuse liige Mati Kuklane kirjutab sotsiaalmeedias: “Keskerakond laguneb, marginaliseerub ja putiniseerub. Muutub Mihhail Kõlvarti ja Jana Toomi nišiparteiks. Ei häbeneta juba avalikult toetada Vene imperialismi. Riigikogus olevad eestimeelsemad kesikud jooksevad üle sama mõttelaadiga sõsarparteidesse, ehk sotside ja Reformi[erakonna] ridadesse.”