Jaak Valge avaldas raamatu “Teisiti mõtleja märkmeid”

Eesti ajaloolane, rahvuslane ja Riigikogu liige Jaak Valge on üllitanud uue raamatu pealkirjaga “Teisiti mõtleja märkmeid“, mis pakub lugejatele sügavamõttelisi arutelusid ajaloost ja poliitikast läbi autori isikupärase vaatenurga.

Raamat sisaldab Valge poolt aastail 2007–2023 avaldatud tekste. Kogumiku on koostanud Andres Aule, kes on järginud põhimõtet, et Valge originaaltekstid säilitaksid oma autentsuse ja esialgse sõnastuse. Peamine eesmärk oli anda lugejatele võimalus tutvuda autoripoolsete mõttearendustega just sellisel kujul, nagu ta need esialgu jagas, säilitades samal ajal Valge isikupärase stiili ja mõttekäigud.

Raamatu kolm osa – “Ajalood”, “Rahvas ja riik” ning “Retsensioone” – käsitlevad erinevaid teemasid, viies lugeja läbi Valge mõtiskluste Eesti mineviku, oleviku ja tuleviku üle. Tekstid ulatuvad poliitilistest analüüsidest kuni kultuurikriitikani ning pakuvad mitmekülgset vaadet Eesti ühiskonnale ja selle arengule. Punkti paneb neile viimases jaotuses “Sada aastat hiljem” ilmuv, Paide teatri aktsiooni “33 kõnet” raames peetud kõne “1921, 2021 ja 2121”.

Raamatu kaas on kaunistatud Eesti ohvitseri 1936. aasta sineli fragmendiga, mis pärineb Kaitseväe Akadeemia muuseumist, lisades teosele ajaloolist ja visuaalset sügavust. Kaane kujundas Mari Ainso ning kujunduse idee pakkus luuletaja Indrek Hirv.

Jaak Valge ise on öelnud värske raamatu kohta: “Üks grafomaan on jälle paljastatud. Nimelt olen endalegi ootamatult 15 aasta jooksul päris paksu raamatu kokku kirjutanud. Ning siin on vaid osa mu poliitilistest tekstidest, esseedest ja arvustustest. Siin-seal meedias ilmunud, aga pärit ka mu blogist, mida kunagi pidada jaksasin.”

Mõned kogumikutekstid on välja antud koos kaasautoritega, kelle seas on Aimar Altosaar, Andres Aule, Art Johanson ja Toivo Tasa. Raamat ilmus Eesti Mõtteloo Sihtkapitali toel Ilmamaa kirjastuselt.