Euroskeptilised jõud olid võidukad Euroopa Parlamendi valimistel

Euroopa Parlamendi valimised pühapäeval tõid endaga kaasa märkimisväärseid muutusi Euroopa poliitilisel maastikul, kui euroskeptilised jõud tugevdasid oma positsiooni mitmes Euroopa riigis. Prantsuse president Emmanuel Macroni ja Saksa kantsleri Olaf Scholzi valitsused kannatasid valimistel kaotusi, tekitades küsimusi Euroopa Liidu tulevase poliitilise suuna üle.

Kuigi kesk- ja liberaalparteid säilitavad suurema osa Euroopa Parlamendi kohtadest, tugevdasid euroskeptilised ja parempoolsed jõud oma positsioone mitmes riigis. Prantsusmaa ja Saksamaa juhid on sunnitud arvestama muutuvate poliitiliste oludega, mis võivad mõjutada nende riikide ja Euroopa Liidu poliitikat.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron otsustas reageerida valimistel saadud tagasilöögile, kuulutades välja riiklikud erakorralised valimised, mille esimene voor toimub 30. juunil. Samamoodi püüdis ka Saksa kantsler Olaf Scholz leevendada valimistel saadud kaotuse tagajärgi.

Itaalia peaministri Giorgia Meloni positsioon tugevnes tema parempoolsete liitlaste toetuse tõttu, kes saavutasid valimistel häid tulemusi. Euroopa Parlamendis toimuv parempoolne nihe võib raskendada uute seaduste vastuvõtmist, mis on vajalikud julgeolekuprobleemide, kliimamuutuste ja tööstusliku konkurentsi lahendamiseks.

Oluline on aga see, kui palju mõju omavad euroskeptilised parteid Euroopa Parlamendis ning kas nad suudavad ületada oma erinevused ja töötada koos. Praegu on euroskeptilised parteid ja parlamendiliikmed jagunenud kahe erineva rühma vahel ning mõned parteid ja parlamendiliikmed ei kuulu ühtegi neist rühmitustest.

President Macroni kaotus valimistel pani aluse kiirele reageerimisele, kuulutades välja riiklikud erakorralised valimised. Rahvusliikumise (Rassemblement National) juhi Marine Le Peni sõnul on nende partei valmis võitlema uute valimiste nimel ning on valmis võimu üle võtma, kui prantslased neile usaldust avaldavad. Le Peni partei saavutatud valimistulemus oli Prantsusmaa poliitikas märkimisväärne, näidates, et euroskeptilised jõud on saanud Euroopa Parlamendis märkimisväärse koha.