Horvaatia taastab pärast 16-aastast pausi kohustusliku ajateenistuse

Horvaatia kaitseminister Ivan Anusic teatas, et alates 1. jaanuarist järgmisel aastal taastatakse Horvaatias kohustuslik ajateenistus, mis kestab kaks kuud. See otsus järgneb Vene agressioonile Ukrainas ja pingete kasvule Euroopas, sealhulgas relvastusvõidujooksule ja sõjalise jõu suurendamisele Balkani piirkonnas, kus 1990. aastatel toimusid verised sõjad.

Kohustuslik ajateenistus kaotati Horvaatias 2008. aastal, kui riik läks üle vabatahtlikule kaitseväele. Nüüd, seoses suurenenud julgeolekuriskidega, on valitsus otsustanud ajateenistuse taaskehtestada. “Oleme suurendanud ajateenijate, allohvitseride ja ohvitseride palku, mitte ainult nende põhipalku, vaid ka päevarahasid ja muid hüvitisi, millele neil on õigus,” selgitas Anusic neljapäeval Horvaatia telekanalile RTL antud intervjuus.

Kaitseminister rõhutas, et relvajõudude moderniseerimine ja varustamine toimub plaanipäraselt ning kooskõlas liitlaste ja NATO juhtkonnaga sõlmitud kokkulepetega. Kaks kuud tagasi, kui Anusic esmakordselt ajateenistuse taastamise plaanidest parlamenti teavitas, teatas ta, et vabatahtliku ajateenistuse hüvitisi on hiljuti suurendatud 900 euroni, mis jääb samaks ka kohustusliku ajateenistuse puhul.

Otsuse eesmärk on hoida võimalikult palju noori kaitsesüsteemis, kus igal aastal loodetakse välja õpetada ligikaudu 15 000 ajateenijat. “Eesmärk on tagada riigikaitse valmisolek ja tugevdada kaitseväge, arvestades Euroopa julgeolekukeskkonna muutumist,” rõhutas Anusic.

Ajateenistuse kaotamine 2008. aastal oli osaliselt tingitud tollastest uuringutest, mis näitasid, et peaaegu 90 protsenti noortest olid relvakandmise vastu. Nüüd on kavas pöörata tähelepanu ka neile, kes relvakandmisest keeldusid. “Nende jaoks on plaanid olemas,” sõnas Anusic.

Minister rõhutas, et need, kes relvakandmisest keelduvad, ei vabane riigi ees kohustuste täitmisest. “Need, kes keelduvad relvast, võtavad kätte rehad ja labidad või tassivad kottidega liiva üleujutuskaitseks,” ütles ta. Samuti märkis ta, et kuigi tsiviilteenistuse sooritajad ei pea relva kandma, on nende teenistusperiood pikem ja tasu väiksem.