Hiite Maja kutsub taas pildistama põliseid pühapaiku

Hiite Maja sihtasutus annab teada, et algab seitsmeteistkümnes Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.

Kuvavõistlus toimub eesti, soome ja vene keeles ning keskendub soome-ugri rahvaste ühisele pärandile. Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot, Soome auhind 300 eurot ja kuni 16-aastaste auhind 200 eurot. Lisaks on välja pandud Vana-Võrumaa, Virumaa, saarte jt eriauhinnad. Seoses rahvusvaheliste sanktsioonidega ei määrata ka sel aastal rahalisi auhindu Venemaa Föderatsiooni ja Valgevene elanikele.

Lähem teave, võistluse eeskiri ja kuvade üleslaadimine on toodud võistluse veebilehel.

Looduslikud pühapaigad on meie vanimad looduskaitsealad ning paljud neist on ka praegu elavas kasutuses. Looduslik pühapaik on mets, puu, kivi, veekogu, pinnavorm, või maa-ala, mida on pühaks pidanud juba meie esivanemad. Pühapaikade hulka loetakse ka vanade matusetavadega seotud ristipuud, rannakülade titekivid, tervenduspaigad ning liukivid.

Eestis leidub hinnanguliselt 5000 ajaloolist looduslikku pühapaika, millest ligi 1800 on kantud looduslike pühapaikade kaardile. Tuntuimad pühapaigad on Otepää Pühajärv, Suur ja Väike Taevaskoda, Kaali Pühajärv, Panga pank, Saula Siniallikad, Jägala juga, Tamme-Lauri tamm, Kuremäe hiiemägi, Võhandu Pühajõgi jt. Rohkem pühapaiku leiab looduslike pühapaikade kaardilt.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus, kaaskorraldaja Soomes on Taivaannaula ühendus. Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võru Instituut, Fenno Ugria, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Maavalla Koda, Tihuse Hobuturismitalu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Hiiepaik, Põline Pere, LüüTürr jt. Kuvavõistlus toimub alates 2008. aastast ja on teadaolevalt ainus omataoline fotovõistlus maailmas.

Eelmise aasta võidufotosid saab imetleda siin.