Euroopa linnuliikide väljasuremise algus? Helekoovitaja tunnistati lõplikult kadunuks

18. novembril teatasid Suurbritannia kuningliku linnukaitseorganisatsiooni RSPB, BirdLife Internationali, Hollandis asuva loodusliku mitmekesisuse keskuse Naturalis Biodiversity Centre ja Suurbritanna loodusjaloo muusemi teadlased, et helekoovitaja (Numenius tenuirostris) on välja surnud. See on esimene teadaolev juhtum ornitoloogia ajaloos, kus Mandri-Euroopas elanud linnuliik on loodusest kadunud.

Helekoovitaja pesitses Lääne-Siberis ja talvitus Vahemere ääres, ent viimati nähti teda kinnitatult 1995. aastal Põhja-Marokos. Läbirändaja või eksikülalisena võis helekoovitaja sattuda ka Eestisse, kuid viimase sajandi jooksul sellest teateid ei ole.

Helekoovitajat nähti viimati kinnitatult 1995. aastal Põhja-Marokos, kuid juba varem oli see liik haruldane ja ohustatud. RSPB poliitikajuht Nicola Crockford nimetas helekoovitaja väljasuremist „hävitavaks looduskaitsejuhtumiks“ ja rõhutas, et tegemist on esimese kinnitatud linnuliigi väljasuremisega Mandri-Euroopast, Põhja-Aafrikast ja Lääne-Aasiast. Väljasuremise peamised põhjused on märgalade hävitamine, rabadest kuivendamine ning jaht juba killustunud populatsioonidele. Kuigi pesitsuskohti otsiti ulatuslike ekspeditsioonidega, ei õnnestunud lindu leida.

Dr Alex Bond Londoni Loodusajaloo muuseumist kinnitas, et helekoovitaja kadumise põhjuse selgitamiseks korraldati mitu ekspeditsiooni. Otsingud hõlmasid sadu tuhandeid ruutkilomeetreid, keskendudes peamiselt nende oletatavatele pesitsusaladele, kuid tulemusi ei saadud. See kinnitab liigi väljasuremist.

Eestis elavad koovitajad – suurkoovitaja ja väikekoovitaja – on looduskaitse all. Suurkoovitaja on väikesearvuline haudelind, väikekoovitaja aga haruldane ning piirdub Mandri-Eesti lagerabadega. Mõlema liigi kaitse rõhutab vajadust ennetada sarnaseid kaotusi.