Elon Musk kritiseeris Lääne juudikogukonda valgetevastase viha õhutamise eest

Kolmapäeva õhtul tõi maailma rikkaim mees Elon Musk Twitteris esile antisemiitlike avalduste teema, astudes sisse vestlusse, kus juhuslikud kasutajad arutasid juutide ja valgete vahelisi suhteid. Musk mitte ainult ei väljendanud oma seisukohti selles küsimuses, vaid kritiseeris ka organiseeritud juudi kogukonda, süüdistades neid valgete vastu suunatud viha propageerimises. Lisaks lükkas ta tagasi idee, et ainult valged peaksid tundma süüd oma ajaloo ja identiteedi pärast.

Kõik algas 37-aastase Charles Weberi säutsust, kus ta esitas väljakutse antisemiitlike postituste vastu. Musk laiendas oma arvamust, kritiseerides Anti-Defamation League’i (ADL), millele ta heitis ette ebaõiglast rünnakut Lääne enamuse vastu, hoolimata nende toetusest juudi rahvale ja Iisraelile. Juba varem oli tähelepanu äratanud Muski konflikt juudiorganisatsiooniga ADL (Anti-Defamation League), mis nõudis Twitteris sõnavabaduse piiramist, leides, et Twitter õhutab antisemitismi.

Weber, keda tema Twitter/X profiil kirjeldab kui “juudi konservatiivi Lõuna-Floridast”, reageeris lõpututele säutsudele anonüümsetelt konna- ja anime-kontodelt, mis ründasid juute, sioniste ja Iisraeli. Weber esitas väljakutse, öeldes: “Need argpüksid, kes peidavad end interneti anonüümsuse taha ja postitavad, et Hitler oli õigel teel: Teil on midagi öelda? Miks te ei ütle seda meile näkku…” Säutsu külge lisati Antisemitismi-Vastase Fondi toodetud õppevideo, kus isa karistab oma poega tema antisemiitlike sotsiaalmeedia postituste ja Hitleri kiitmise eest, viies poja sünagoogi juurde ja kutsudes teda autost välja, et näha, kas poiss julgeb juutidele neid asju ka näkku öelda.

Sellest tekkinud arutelus väljendasid juhuslikud kasutajad oma seisukohti juutide ja valgete suhete kohta. Üks Twitter/X kasutaja nimega The Artist Formerly Known as Eric võttis vastu Weberi väljakutse, öeldes: “Olgu. Juudi kogukonnad on propageerinud valgete vastu täpselt sellist dialektilist vihkamist, mida nad väidavad, et inimesed peaksid lõpetama nende vastu kasutamast. Mul on sügavalt ükskõik, kui Lääne juudi rahvastik jõuab häiriva tõdemuseni, et need vähemuste hordid, kelle sissetungi nad toetavad, ei salli neid eriti. Tahate kuulda tõtt näkku, siin see on.”

Seni oli tegemist tavalise Twitteri-vestlusega, kus Chuckil ja Ericil on kokku vähem kui 20 000 jälgijat. Sotsiaalmeedias on sarnaseid mõttevahetusi toimunud palju, kuid seekord lõi vestluses kaasa maailma rikkaim mees Elon Musk, öeldes Ericule: “Sa ütlesid välja tegeliku tõe.”

Elon Musk kinnitas seega Ericu mõtet, et juudi kogukondades vihatakse valget põlisrahvastikku tihti ja ollakse suunatud põlisrahvastiku asendamisele. Järelsäutsus laiendas Musk oma seisukohti, kritiseerides ADL-i ja teisi rühmitusi valgetevastase rassismi levitamise eest: “ADL ründab ebaõiglaselt Lääne enamusrahvastikku, hoolimata sellest, et Lääne enamus toetab juudi rahvast ja Iisraeli. See tuleneb sellest, et nad ei tohi omaenda põhimõtete kohaselt kritiseerida vähemusrühmi, kes on neile peamiseks ohuks. See ei ole õige ja see peab lõppema.”

Kasutaja @WhatsupFranks liitus seepeale vestlusega, nõudes Elon Muskilt täpsustust. Ta säutsus: “Jah, kuid pole õiglane ega tõene öelda, et ‘juudi kogukonnad’ propageerivad dialektilist vihkamist valgete vastu. Öelge, mida soovite ADL-i kohta, kuid ärge üldistage seda tervele juudi kogukonnale.”

Elon Musk vastas seepeale: “Sul on õigus, et see ei laiene kõikidele juudi kogukondadele, kuid see ei piirdu ka ainult ADL-iga.” Miljardär lisas: “Ja, riskides ennast korrata, ma olen sügavalt solvunud ADL-i sõnumitest ja igast sellisest rühmitusest, kes propageerib de facto anti-valget rassismi või anti-Aasia rassismi või ükskõik millist rassismi. Ma olen sellest tüdinenud. Lõpetage nüüd.”