Kuigi viimane nädal tõi kaasa Venemaa seni raskeima löögi Ukraina linnade pihta, saavutavad agressori väed vaid marginaalseid edusamme ja sedagi ränkade kaotuste hinnaga. Ukraina tugevdab pidevalt oma droonisõja taktikat ja täppislöökide kasutamist, tõrjub rünnakuid ning valmistab eri rindelõikudel ette võimalikke vastupealetunge. Samal ajal ilmnevad Venemaa poolel üha enam logistilised raskused, langev moraal ja sisemine korralagedus, mis viitavad senise taktika jätkusuutmatusele.
Viimane juunikuu nädal jääb meenutama Putini terrorikampaania rängimaid episoode: 28. ja 29. juuni vahelisel ööl paiskas Kreml Ukraina vastu üle viiesaja ründevahendi – enamjaolt Shahedi droonid –, et summutada radarid ja õhutõrje, enne kui saata Iskanderid, Kinžalid ja Kalibrid linnade pihta Lvivist kuni Mõkolajivini. Ukraina õhutõrje- ja hävituslennukid suutsid maha võtta umbes pooled, kuid pilk Kiievis hukkunute nimekirjale – 42 surnut ja sadu haavatuid ainult juunis – ütleb selgelt, et kuni Ukraina ei saa piisavalt USA Patriot-õhutõrjesüsteeme, hukkuvad ka tsiviilelanikud. Seitse Iskanderit ja neli Kinžalli jõudsid sihile, neist peaaegu mitte ükski ei saanud tabamust.
See rünnak tõi ilmsiks ka Moskva järgmise tehnilise triki. Dnipros korjati üles Grom‑1 jäänused – tegemist on rakettmootoriga liugpommi hübriidiga, mis suudab liuelda õhus kuni sada kilomeetrit enne sihtmärgi tabamist. Kahe Forpost‑R drooni pardalt, mis tulistati alla Gujevo lähistel, leiti 17‑kilogrammised KAB‑20 liugpommid – väikesed, ent täpsed, ja piisavalt võimsad pehme sihtmärgi hävitamiseks. Need on Vene vägede jaoks olulised arendused, kuna võimaldavad pilootidel jääda väljapoole Ukraina õhutõrje tuleulatust.
Ukraina vastus on olnud nutikas: signaalisegajad eksitavad pommide sihtimissüsteeme, vähendades tabamise tõenäosust. Ka Bayraktar TB‑2 droonid tegutsevad taas Dnipro suudmes, tabades Vene laevastiku patrullkaatreid, kui Vene õhutõrje parajasti tukub.
Maismaal jääb rindekaart kirjuks – Venemaa ründab meeleheitlikult, Ukraina kohandub. Sumõ oblastis hävitas 225. ründepolk koos mereväe eriüksustega terve Vene mootorrattutite löögigrupi Andrijivka lähistel – kõik mehed hukkusid enne, kui keegi neist jõudis külaservani. Samas piirkonnas langes vangi 14 merejalaväelast Venemaa 810. ja 155. brigaadist, mis on tuntud Ukraina sõjavangide hukkamise videojäädvustuste poolest. Kiirrünnak kukkus läbi, sest õhutõrjedroonid jälgisid iga põõsast, ja suurtükiväe koordinaadid olid eelnevalt valmis.
Ka toidu ja vee nappus Vene eesliinil on tõusmas suureks mureks. Keskpäevane kuumus tapab aeglasemalt kui miin, aga sama kindlalt. Murdunud tarneahelad ei suuda vältida kaugjuhitavaid droone, mis jahivad varustusliine, mitte ainult sõdureid.
Harkivi ümbruskonnas jätkub paigalseis ja veresaun. Ukraina hoiab endiselt kinni Vovtšanskis asuva kivimurrutehase rusudest, kus iga rünnak peatatakse droonide ja suurtükiväe tulega. Kupjanskis suudeti novembris venelased raudteetammi joonelt tagasi lüüa, kuid nüüd püüavad nad taas saavutada uut läbimurret Holubivka suunal. Seni on see päädinud vaid purustatud Vene kolonnidega.
Toretski juures on rindejoon püsiv, hoolimata Venemaa raevukatest rünnakutest. 36. merejalaväebrigaad hävitas nädalaga kümme Vene liikursuurtükki. Igas suunas, kuhu Vene väed üritavad liikuda, ootab neid ettevalmistatud Ukraina suurtükituli. Pokrovski ümbruses pommitati kruusateid, et katkestada varustust, kuid maastik surub iga rünnaku kitsastesse koridoridesse, kus ootab surm.
Komari rindel kerkis esile uus mure: Ukraina XX korpus on veel pooleldi formeerimisel ja paljud brigaadid on segunenud, osa veel vanade struktuuride alluvuses. Sellises segaduses õnnestus Venemaal vallutada Jalta ja Ševtšenko külad – kuid nende varustusüksus sai hiljem tabamuse droonilt, kui prooviti jõe tagant varju leida.
Lõunapoolsetes rindelõikudes on edukamad just Ukraina löögid. Tokmaki lähistel hävitas eriüksuste koordineeritud rünnak üheteistkümne vaguniga kütusekolonni. Kättemaksuks pommitas Venemaa Stepnohirskit ja Kamiansket liugpommidega, kuid samas piirkonnas tegutsevad Ukraina drooniüksused jätkavad edukalt raudteede ja ladude hävitamist.
Mustal merel valitseb näiline rahu. Venemaa sealse laevastiku jäänuste moraal on kolme sõja-aasta järel pidevas languses: allohvitserid saboteerivad masinaid, et vältida patrulle, ning komandörid varastavad remondiraha. Uued Lancet-droonid ja H‑31 raketid püüavad Ukraina merejõude, kuid iga Vene vastumeede sünnitab uue Ukraina kavaluse.
Nii lõppes nädal, mille jooksul Venemaa näitas oma raevu, aga Ukraina ei murdunud. Putini tühi hooplus varjab miljonit langenut ja liikumatut rindejoont. Ukraina kaotab samuti mehi, kuid tema droonipõhine doktriin säästab elusid ja täppislöögid kulutavad vaenlase logistikat.