Tiibeti budistlik kogukond ja rahvusvahelised organisatsioonid nõuavad selgitusi ja sõltumatut uurimist pärast seda, kui selgus, et tuntud Tiibeti vaimulik Tulku Rigzin Hungkar Dorje suri pärast arreteerimist Vietnamis. Tema kinnipidamine leidis aset 25. märtsil Ho Chi Minhi linnas, kus Vietnami politsei ja Puna-Hiina agentide koostöös viidi ta ära hotellist. Mõni päev hiljem, 2. aprillil, teatasid Pekingi võimud tema surmast.
56-aastane Hungkar Dorje oli Lung Ngoni kloostri (Gologi piirkond, Qinghai provints) abt. Ta oli eelkõige tuntud kui rahvusliku mõtteviisiga usujuht, kes pühendus tiibeti keele, kultuuri ja budistliku hariduse säilitamisele. Hungkar Dorje kadumine sai avalikuks detsembris 2024, mil eksiilmeedia tõi esile, et ta oli teadmata kadunud alates augustist.
3. aprillil tegi klooster avalduse, milles kinnitati surmateadet. Samas ei ole kloostri munkadel ega perekonnal olnud võimalik näha Hungkar Dorje surnukeha, samuti ei ole lubatud läbi viia traditsioonilisi matuserituaale. Väidetavalt näidati kloostri esindajatele vaid põgusalt surmatunnistust, millel surmapõhjuseks oli märgitud südameatakk, ent dokumenti ei lubatud säilitada ega kopeerida.
Vietnami võimud ei ole esitanud ametlikku avaldust kinnipidamise ega surma kohta. Samal ajal on Tiibeti kogukond väljendanud sügavat muret võimaluse pärast, et Hungkar Dorje surnukeha võidakse kiirelt kremeerida, misjärel ei oleks enam võimalik läbi viia sõltumatut ekspertiisi tema surma põhjuste kindlakstegemiseks.
Tibet Watchile lähedane allikas väidab, et vaimuliku kinnipidamine oli seotud tema keeldumisega korraldada 2024. aastal suurejooneline vastuvõtt Hiina keskvalitsuse poolt määratud pantšen-laamale Gologi külastuse ajal. Samuti viidatakse tema tegevusele tiibeti traditsioonide ja keele säilitamisel kohalike, riigivõimust sõltumatute haridusasutuste kaudu. Hungkar Dorje oli alates 2007. aastast juhtinud tiibeti noortele mõeldud kutsekooli, kus õpetati tasuta emakeelt, kultuuri ja budismi.
Tänaseks ei ole teada, kus ja millal surm aset leidis. Puuduvad sõltumatud andmed kinnipidamise, võimaliku ülekuulamise või tervisliku seisundi kohta. Ka ei ole teada, kas Vietnami võimud andsid tema väljaandmiseks või kinnipidamiseks ametliku loa või toimus tegevus täielikult Hiina ametnike algatusel.
Riigikogu Tiibeti toetusrühm on samuti juhtumile reageerinud, teatades, et juhtumi asjaolud vajavad rahvusvahelist uurimist. Toetusrühm teatas oma avalduses, et vastukäivad kirjeldused ning piiratud ligipääs teabele süvendavad kahtlusi ja tekitavad küsimusi rahvusvahelise õiguse järgimise osas. Toetusrühm kutsub Vietnami valitsust üles võimaldama sõltumatut ja rahvusvaheliselt usaldusväärset uurimist, et selgitada välja juhtunu täpne käik ja tagada, et kõik asjaosalised tegutseksid rahvusvaheliste õiguspõhimõtete kohaselt.
Tulku Hungkar Dorje surma asjaolud jäävad hetkel ebaselgeks, kuid juhtunu on toonud esile laiemad küsimused Hiina Rahvavabariigi tegevuse kohta väljaspool oma piire ning selle mõju budistlikele kogukondadele ja religioossetele liidritele kogu regioonis.