Ajalehe The Wall Street Journal andmetel on USA ja Ukraina väejuhtide vahel juba mitu nädalat kestnud pingeline arutelu Ukraina alade vabastamiseks mõeldud pealetungi strateegia üle. USA sõjavägi nõuab jõudude koondamist, et murda läbi Venemaa kaitsest ja jõuda Aasovi mereni. Kuigi Ukraina on oma plaane mõningal määral ameeriklaste soovil kohandanud, ollakse endiselt eriarvamusel.
Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi on teavitanud kolleege USAst, et pealetungi käigus on Ukraina väed nüüdseks lähenemas läbimurdele.
Wall Street Journali teatel on Ukraina ja USA väejuhid juba mitu nädalat omavahel intensiivselt arutanud Ukraina pealetungi strateegiat ja taktikat. USA sõjaväelased on kutsunud oma Ukraina kolleege keskenduma koondatud jõudude löögile, et murda läbi Vene kaitsest ja liikuda edasi Aasovi mere suunas.
Ameeriklaste sõnul on Ukraina jõud endiselt liiga hajutatud ja nad eelistaksid näha kontsentreeritud rünnakut lõuna suunas. Samuti arvatakse, et ukrainlased ei tule endiselt toime suurtükiväe, mehhaniseeritud üksuste ja miinipuhastusüksuste tõhusa koostööga.
Ameeriklaste antud nõu põhineb eeldusel, et üle 43 miljardi dollari maksev relvastus, mida USA Ukrainale on andnud, on selleks rünnakuks piisav. Samas on ebatõenäoline, et samal tasemel toetust saab järgmisel aastal uuesti oodata.
“Me lõime selle terasmäe vastupealetungi jaoks. Me ei saa seda uuesti teha. Seda pole olemas,” ütles üks endine USA ametnik väljaandele.
Samal ajal rõhutas Zalužnõi USA allikate sõnul, et ameeriklaste nõuanded ei pruugi olla asjakohased. “Te ei mõista selle konflikti olemust. See ei ole mässutõrjeoperatsioon. See on Kursk,” oli Zalužnõi ameeriklastele öelnud.
Kurski lahing toimus Teise maailmasõja idarindel 1943. aasta juulis, kui sarnaselt ukrainlastele püüdsid Saksa väed läbi murda pikalt ettevalmistatud Nõukogude kaitseliinidest. Läbimurre õnnestus ajutiselt, kuid raske kurnamislahingu käigus kandsid mõlemad pooled tohutuid kaotusi.