RMK kavandas jälle lageraiet metsise kaitsealal

Nii Keskkonnaamet kui RMK jätsid mitmeks kuuks tühistamata lageraie metsateatised kaitsealadel, mis olid määratud asenduselupaikadeks kaitseväe Nursipalu harjutusvälja tõttu. Ainult looduskaitsjate sekkumine tõi kaasa lageraie kavade tühistamise.

Võru- ja Põlvamaal asuvatel Meenikunno metsades, mis määrati juba 2024. aasta juunis metsise uueks pesitsus- ja kaitsealaks, kehtisid veel 2025. aasta märtsi lõpuni Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) lageraie load. Olukorra avastas looduskaitseühenduse Eesti Metsa Abiks juht Helena Eenok alles eelmisel nädalal, ligi kolmveerand aastat pärast seda, kui alad kanti ametlikult Eesti looduse infosüsteemi kaitstavate elupaikadena.

Kaitsealade määramise protsess oli avalik ja põhjalikult dokumenteeritud. Eesti Ornitoloogiaühingu poolt koostatud ettepanek alade määramiseks oli esitatud juba 2024. aasta veebruaris, need kanti registrisse juunis ja piire täpsustati detsembris. Kuid vaatamata sellele jätkusid nendel aladel RMK lageraieplaanid. 15. aprillil 2024 väljastas Keskkonnaamet viis lageraie teatist samadele aladele. Metsateatised kehtisid veel 31. märtsil 2025.

    Alles pärast kodanikuühenduse Eesti Metsa Abiks esindaja Helena Eenoki teabenõuet võttis RMK 1. aprillil ühendust Keskkonnaametiga, paludes oma nimel need teatised tühistada. Päev hiljem otsus tehti ja 4. aprillil vastas amet ka Eenokile, kinnitades lageraie kavade ametlikku tühistamist.

    See ei ole esimene kord, kui RMK ja Keskkonnaamet ei suuda piisava kiirusega koordineerida looduskaitsealasid ja majandustegevust. 2023. aasta alguses tehti Lõuna-Pärnumaal lageraiet metsise asenduselupaigas, mis oli mõeldud kompensatsiooniks Rail Baltica trassi alla jäävatele elupaikadele ja mis olid RMK osalusel kaitse alla võetud. 2024. aasta kevadel alustas RMK kiirkorras lageraiet Tartu Maastikumaratoni raja vahetus läheduses, ajal, mil samade metsade kohta käis üldplaneeringu arutelu, et määrata need puhkemetsaks.

    Ehkki RMK väidab, et nende sisemised mehhanismid välistavad kaitsealadel raiumise, näitavad viimaste aastate juhtumid midagi muud. Kaitsealad satuvad ohvriks nii haldusveale, infosulgudele kui poliitilisele raiesurvele.