Keskerakond mõisteti korruptsioonikuriteos lõplikult süüdi

Reedel tehtud otsusega jättis Riigikohus jõusse Tallinna ringkonnakohtu otsuse, mille kohaselt mõisteti Keskerakond, selle endine peasekretär Mihhail Korb ja ärimees Hillar Teder süüdi mõjuvõimuga kauplemises. Kohtuotsus lõpetab pikaajalise Porto Franco skandaaliga seotud menetluse, kinnitades, et Eestis tegutseb erakond, mis on nüüd juba kolmel korral kriminaalkorras süüdi mõistetud.

Asja tuumaks oli 2020. aasta veebruaris sõlmitud kokkulepe, kus ärimees Hillar Teder pakkus Keskerakonnale 120 000 euro suurust annetust, et erakonna peasekretär Mihhail Korb kasutaks oma mõjuvõimu Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti üle. Eesmärgiks oli saavutada kiire lahendus Tederi firma OÜ Porto Franco ja Tallinna linna vahelises vaidluses servituudi tasu üle, mis oli seotud 100 miljoni euro suuruse laenulepinguga.

Teder leidis, et linna poolt Porto Franco kinnistule esitatud servituudi eest nõutud summa – üle 750 000 euro – oli ebaõiglaselt kõrge. Pärast Korbi ja Tederi läbirääkimisi langes hind märkimisväärselt, mille järel Teder annetas erakonnale raha. Lisaks pälvis Tederi poeg Rauno Teder linnapealt kohtumise, mis aitas kaasa soodsa tulemuse saavutamisele.

Ringkonnakohtu otsusega mõisteti:

  • Hillar Tederile 1 aasta ja 5 kuu tingimisi vangistust,
  • Mihhail Korbi 1 aasta ja 2 kuu tingimisi vangistust,
  • Keskerakonnale 1 miljoni euro suurune rahaline karistus.

Riigikohus kinnitas, et erakond peab trahvi tasuma 30 päeva jooksul. Summa ületab Keskerakonna aastase riigieelarvest saadava toetuse (812 221 eurot), muutes karistuse eriti raskeks enne 2025. aasta kohalikke valimisi.

Kuigi Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart (Keskerakonna esimees) süüdistamiseni ei jõutud, tõdes kohus, et Korb kuulus Kõlvarti “lähikonda”. Kohtumaterjalid viitavad, et Kõlvart oli teadlik Porto Franco juhtumi taustast. Riigikohtu lahendis rõhutati: „H. Teder pakkus erakonnale annetust selleks, et M. Korb kasutaks oma mõjuvõimu M. K. üle, tagades Porto Francole võimalikult soodsa tulemuse.“

Tegemist on juba kolmanda kriminaalkorras süüdi mõistmisega Keskerakonna ajaloos. Eelnevad otsused puudutasid pettuseid ja ebaseaduslikke rahastamisviise. Riigikohus märkis, et selline mõjuvõimu müümine võib olla levinud praktika, kuid kuritegude tõendamine on keeruline, kuna osapooled ei soovi neid avalikustada.

Miljonieurose trahvi maksmise tähtaeg on 30 päeva, kuid küsimus on, kas erakond suudab selle kiiresti lahendada. Finantsraskused võivad mõjutada nii 2025. valimiskampaaniat kui ka erakonna sisemist stabiilsust. Mihhail Korb jääb kohtute otsuse kohaselt Keskerakonna liikmeks, kuid tema roll parteis võib tulevikus muutuda.

Porto Franco skandaal jääb ajalukku kui üks Eesti suuremaid korruptsioonijuhtumeid, näidates, kuidas mõjuvõim ja rahastamine võivad poliitikat väga halvas suunas mõjutada.