Venemeelsed autokleepsud õhutavad Tallinnas rahvusvaenu

Tallinna tänavatele on alates septembri keskpaigast ilmunud provokatiivsete venekeelsete kleepsudega autod, mis on juba pälvinud negatiivset tähelepanu ja põhjustanud ka tõsiseid intsidente. Selliseid autosid tuleb aina juurde. Üks BMW juht otsustas kaasa lüüa selles kleepsude levitamise laines, kuid tema tegevus on tekitanud segadust ja põhjustanud vastuolulisi reaktsioone.

20. septembril avaldas portaal Limon loo BMW juhist, kes otsustas kleepida oma auto külge tekstid “Ma olen venelane” ja “Natsismi vastu võitlemise üksus” ning parkis selle riigikogu hoone ette. Autojuht väidab, et tema eesmärk pole toetada agressiivseid riike, ning ta kavatseb kleepsudega autoga edasi sõita, hoolimata võimalikest seaduserikkumistest. “Siin ei ole mingit toetust agressorriigile, vaid ainult minu rahvus,” väitis autojuht. Samas lisas ta: “Ja ma ei soovi, et Eesti mind minu rahvuse põhjal diskrimineeriks.”

Lisaks on autojuht hakanud jagama kleepse TikToki kaudu, julgustades teisi neid kasutama. TikTokis jagab kasutajanimi @Edgarmarkov777 kleepse Telegrami konto kaudu ka teistele. “Kirjuta kommentaaridesse, millist kleebist soovid ja kui palju,” ütles ta.

Venekeelsete tekstidega autod on kaasa toonud ka tõsiseid intsidente. Laupäeval puhkes Lasnamäel konflikt kahe grupi vahel. Ümera tänaval parkis provokatiivse sõnumiga “Я русский” (Ma olen venelane) auto, mispeale tõsteti kortermaja aknale Ukraina lipp. Seejärel asus grupp venelasi kortermaja akendesse kive loopima. Politsei sekkus olukorda ja nõudis autojuhilt, et ta eemaldaks kleepsud, mis on tekitanud konflikte ja pinget. Autojuht eemaldas politsei teatel sõnumi.

Politsei on juba palunud mitmel autojuhil kleepsud eemaldada. Samuti on käivitatud üks menetlus seoses Venemaa Föderatsiooni lipu kleepsuga sõidukil, millel oli ka tekst “Ma olen venelane”.