116 aastat kolonel Alfons Rebase sünnist

Täna tähistame Eesti legendaarse sõjamehe Alfons Vilhelm Robert Rebase 116. sünniaastapäeva. 24. juunil 1908 sündis Valgas mees, kelle nimi ja teod on sügavalt juurdunud meie ajalukku. Tema elu ja tegevus on jätnud jälje, mis elab edasi nii austuse kui ka vastuoluliste arvamuste kaudu.

Rebane ja tema “rebasekutsikad” said tuntuks Teise maailmasõja ajal, kui nende julged ja strateegilised teod levisid kulutulena üle Eesti. Kuigi sõja ajal ja hiljemgi on Rebane ja tema kaaslased olnud vastakate arvamuste objektiks – olles natsideks, fašistideks ja bandiitideks tembeldatud – on nende panus Eesti vabaduse eest võideldes olnud hindamatu.

Alfons Rebane oli Teise maailmasõja tuntuim ja legendaarseim Eesti sõjamees. Tema juhtimisel võitlesid paljud eestlased vapralt oma kodumaa vabaduse eest, olles samal ajal saksa mundris. Rebase elu ja sõjategevus on olnud inspireerivaks näiteks paljudele, ning tema strateegilised oskused ja juhtimisvõimed on jäänud ajaloomällu erakordsetena.

Kuigi tema tegevust on mõnikord vaidlustatud ja isegi hukka mõistetud, ei kahtle keegi tema panuses Eesti vabaduse nimel. Rebasele omistati Teise maailmasõja ajal Raudristi Rüütlirist, mille tammelehtedega versiooniga autasustati teda ainsa eestlasena.

Rebase isiklik elu jäi paljudele saladuseks, mis on andnud alust mitmesugustele kuuldustele ja spekulatsioonidele. Kuid tema kaaslased ja võitluskaaslased mäletavad teda kui karismaatilist juhti, keda austati ja kelle sõna peeti seaduseks. Heino Susi, üks Rebase rügemendi võitlejatest, on meenutanud, et Rebane oli sõjamees, kes teadis, kuidas kaitsta teeriste ja vallutada külasid, ajades vaenlasi kotti ja kui vaja, murda välja olukordadest, kus kõik ümberringi hävis.

Rebase pärand elab edasi, hoolimata sellest, et tema ja tema võitluskaaslaste panust ei ole riiklikult tunnustatud. Tema võitlus Eesti vabaduse eest on meie ajaloo osa, mida ei tohi unustada. Olgu need read tagasihoidlikuks mälestusmärgiks kõigile neile Eesti sõduritele, kes Teises Vabadussõjas võitlesid oma kalli isamaa eest. Mehed, kes kandsid saksa mundrit, uskusid siiralt oma rahvuse ja kodumaa püsimisse. Alfons Rebane oli nende seas väljapaistev juht ja kangelane, kelle aated ja teod inspireerivad meid ka täna.

Rebase elu ja võitlus on meeldetuletus sellest, et ajalugu on elavate inimeste loodud ja nende tegude kaudu mõistetav. Alfons Rebane oli mees, kes elas ja võitles Eesti eest ning tema mälestus jääb meiega alati.