Venemaa uued raketirünnakud panevad laskemoonapuuduses Ukraina väed proovile

Esmaspäeval ründas Venemaa mitut Ukraina linna ülehelikiirusel Zirkon-tüüpi rakettidega, mis tabasid mitmeid Ukraina linnu, sealhulgas Kiievit ja Odessat. Rünnak rõhutas Venemaa võimekust uute tehnoloogiate kasutamisel ning tõstatas küsimusi Ukraina kaitsevõime ja ressursside piisavuse kohta. Lahing Donbassis jätkub Venemaa taktikaliste edusammudega, rõhutades Ukraina vajadust tõhusa varustuse järele.

Esmaspäeval teatas Ukraina, et suutis alla tulistada 8 9-st Shahed-tüüpi raketist, mille Venemaa oli välja lasknud. Kuid samal hommikul umbes kella 10:30 paiku tulistasid venelased mitu 3M22 Zirkon-tüüpi ülehelikiirusel raketti Ukraina suunas, suunates need erinevatesse sihtkohtadesse, sealhulgas Kiievi, Poltava, Krementšuki ja Odessa piirkonda. Zirkoni rakettide erakordne kiirus ja sihtmärkide valik tekitasid Ukrainas segadust ning rõhutasid Venemaa võimekust uue tehnoloogia kasutamisel.

Kuigi Ukraina suutis kiirelt reageerida ja alla tulistada kaks Kiievi suunas saadetud Zirkon-raketti, põhjustas rünnak linnaelanike seas suurt šokki. Rünnakutest jäid järele suured purustused, tõstatades küsimusi Zirkon-rakettide päritolu ja Venemaa kasvava võimekuse kohta. Samuti näitab see Ukraina kaitsevõime ja ressursside piiratust ning vajadust parema varustuse järele, et tõhusalt oma riigi iseseisvust kaitsta.

Lisaks Zirkoni-rünnakule on jätkumas lahing Donbassis, kus Venemaa väed tungivad endiselt peale Bahmuti ja Avdijivka-Šahtarski piirkonnas. Ukraina kaitsejõud seisavad vastamisi väljakutsetega, eriti seoses suurtükiväe piiratud laskemoonaga, mis tõstab esile Ukraina vajaduse tõhusama varustuse järele.

Bahmuti piirkonnas on jätkunud intensiivne võitlus pärast Bohdanivka ja Ivanivske territooriumi kontrolliva kõrgendiku hõivamist Vene vägede poolt. Venemaa väed on suutnud kindlustada vähemalt suure osa Ivanivskest, kui mitte kogu asula. Samal ajal on nad hakanud liikuma ka ida suunas Tšasiv Jari suunas. Venemaa on saatnud piirkonda uusi reservväe üksusi ning jätkab rünnakuid.

Sarnane olukord on ka Avdijivka-Šahtarski piirkonnas, kus Ukraina 47. mehhaniseeritud brigaad heitleb pealetungivate Venemaa vägedega. Kuigi nad on suutnud korduvalt tõrjuda venelaste rünnakuid, saadab Vene väejuhatus pidevalt lahingusse uusi rünnakugruppe ning venelased on suutnud kindlustada suure osa sellest piirkonnast. Samuti jätkavad nad edasitungimist Tonenke suunas, hoolimata suurtest kaotustest, mida on neile põhjustanud Ukraina 53. mehhaniseeritud brigaadi tegevus.

Need sektorid on ainult kaks paljude rindelõikude hulgast, kus Ukraina ja Venemaa väed omavahel vastamisi seisavad. Kuigi Ukraina on viimastel nädalatel suurendanud FPV-droonide kasutamist, ei ole need suutnud asendada traditsioonilist suurtükiväe ja rakettide tulejõudu. Ukrainale tekitab peamiselt raskusi praegu tõsine puudus suurtükiväemoonast. Olukorra muutust ehk suuremaid Lääne moonatarneid Ukrainasse pole oodata enne suve.